Neděle, 16. června, 2024

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren)

0

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) je amorfní průmyslový termoplast z řady kopolymerů, vyráběný s pomocí emulzní nebo blokové polymerace akrylonitrilu a styrénu při přítomnosti polybutadiénu.

ABS plast se vyznačuje mimořádnou pevností a houževnatostí, vykazuje vysokou odolnost vůči nárazům a tlakovým rázům (a to i za nízkých teplot), odolnost vůči šíření trhlin a vůči oděru. Také dobře odolává nepříznivým povětrnostním vlivům i UV záření. ABS má velmi nízkou tepelnou vodivost, není tedy nutná jeho dodatečná izolace. Díky jeho chemické odolnosti plastu nevadí soli, naopak koncentrované kyseliny, silné alkálie, organická rozpouštědla a aromatické uhlovodíky mu mohou uškodit. ABS je nenasákavý a zdravotně nezávadný. Styren dodává plastu lesklý a nepropustný povrch. Polybutadien je kaučukovitá látka, která poskytuje ABS pružnost i při nízkých teplotách.

Malibu Van
Sprchový kout z ABS, Foto: Malibu

Pro svou pevnost i další výborné užitné vlastnosti se materiál uplatňuje v mnoha oblastech. Možná nejznámějším využitím jsou dětské kostky ve stylu LEGO. Plast ale slouží také k výrobě potrubí pro úpravny a rozvody vody, pro klimatizace, v potravinářském průmyslu, k výrobě nábytku, k začištění hran LTD desek (ABS hrany), slouží jako materiál pro 3D tisk a pod.