Dálniční známky a mýtné v evropských státech

Dálniční známky a mýtné v evropských státech

Bulharsko

V Bulharsku zůstávají ceny dálničních známek nezměněny, mění se jen jejich barva. Nalepovací dálniční známky jsou povinné nejen pro dálnice, ale dokonce i pro některé cesty první, druhé a třetí třídy. Při průjezdu Bulharskem se tak bez dálniční známky pravděpodobně neobejdete. Dálniční známky jsou určeny nejen pro automobily do 3,5t, ale i pro nákladní vozy nad 3,5t a autobusy.
Novinkou, která začíná platit od roku 2018, jsou čtvrtletní (tříměsíční) dálniční známky. Za cenu 28 € je dostupná pouze pro osobní automobily do 3,5 tuny.  Známku je třeba nalepit do pravého dolního rohu čelního skla automobilu.

2018 do 3,5t a max. 8 sedadly do 12t
a vozy s více než 8 sedadly
Euro 0, I, II
do 12t
Euro III, IV, V, EEV a vyšší
Denní 12,00 € 12,00 €
Týdenní 8,00 € 27,00 € 21,00 €
Měsíční 15,00 € 54,00 € 41,00 €
3 měsíční 28,00 €
Roční 50,00 € 537,00 € 413,00 €

V roce 2018 se mění platnost ročních dálničních známek. Pokud si dálniční známku zakoupíte, bude platná přesně rok od začátku platnosti.

Poplatky pro vozidla nad 3,5t
Pro nákladní automobily a vozidla s více než 8 sedadly je na hraničních přechodech vybírána ještě silniční daň dle typu vozidla.

Další poplatky
Kromě dálnic a silnic je zpoplatněn, hlavně na hraničních přechodech s Rumunskem, průjezd některých tunelů a mostů a přeprava trajekty.

Doporučené stránky
Oficiální stránka a základní informace: api.bg
Mapa a dopravní informace a omezení: mapy api.bg


Česká republika

Cena dálničních známek v České republice zůstává stejná i v roce 2018. V Česku elektronická dálniční známka zatím zavedena nebyla a je třeba si nalepit část dálniční známky s vyplněným registračním číslem do pravého dolního rohu z vnitřní strany čelního skla osobního automobilu.
Dálniční známky se dají zakoupit na obvyklých místech v okolí hraničních přechodů, čerpacích stanicích, pobočkách České pošty, ÚAMK – Žlutý Anděl, pobočkách Cash Point a některých provozovnách ABA.

2018 do 3,5t nad 3,5t
10 denní 310 CZK mýtné
Měsíční 440 CZK mýtné
Roční 1500 CZK mýtné

Roční dálniční známky jsou platné od 1.12. předchozího roku do 31.1. roku následujícího.

Mýtné pro vozidla nad 3,5t
Poplatek za průjezd dálnic a rychlostních silnic je pro vozidla nad 3,5 tuny vybírán pomocí elektronického mýtného. Výše poplatků je odvozena od typu vozidla, počtu náprav a doby kdy danou komunikací projíždí. Mapa placených úseků se od mapy pro vozy do 3,5t liší. Všechny přináší oficiální web mytocz.cz

Doporučené stránky
Kompletní přehled placených úseků: sfdi.cz
Informace o mýtném systému: mytocz.cz


Maďarsko

V Maďarsku je už několik let elektronická dálniční známka (e-matrica). Koupit se dá na internetu, přes SMS, na hraničních přechodech a na čerpacích stanicích. Doklad o jejím zaplacení je potřebné pro případ kontroly uschovat. Dokladem je lístek z registrační pokladny, potvrzující SMS nebo certifikát, který vám přijde po zaplacení na e-mailovou adresu.

2018 Osobní automobily do 3,5t a 7 míst (i s přívěsem) Nákladní vozy do 3,5t nebo vozidla do 3,5t nad 7 míst nad 3,5t
Týdenní (10 denní) 2 975 HUF 5 950 HUF mýtné
Měsíční 4 780 HUF 9 560 HUF mýtné
Roční (celostátní) 42 980 HUF 42 980 HUF mýtné

Týdenní oprávnění: je platné od počáteční doby označené kupujícím a na dalších 9 dnů, celkem na 10 kalendářních dnů, v 10. den do 24. hodiny. Maďaři používají až dva typy ročních dálničních známek: klasickou celostátní a netradiční regionální, která platí jen po administrativní hranice územního celku (župy).

Mýtné pro vozidla nad 3,5t
Pro vozidla nad 3,5t je zpoplatnění průjezdu dálnic pomocí mýtného zařízení HU-GO. Lze využít buď platbu mýtného za předem naplánovanou cestu, či jednotku umístěnou na předním okně. Mýtné je účtováno dle projetých zpoplatněných úseků.

Doporučené stránky
On-line nákup e-nálepky: ematrica.nemzetiutdij.hu
Mapa zpoplatněných silnic (.pdf): toll-charge.hu
Oficiální stránka a základní informace: toll-charge.hu
Příručka pro použití e-nálepky v Maďarsku: Příručka
Informace o mýtném systému: hu-go.hu


Německo

V Německu se letos ještě placení dálničních poplatků vyhnete, přejezd německých dálnic je pro všechny osobní automobily zdarma. Poplatkům v podobě elektronického mýtného podléhají pouze vozidla nad 7,5t.
Elektronické dálniční známky, jejichž cena se bude odvíjet od objemu motoru a množství produkovaných emisí je plánováno zavést od roku 2019.

Mýtné pro vozidla nad 7,5t
Mýtné jsou povinni platit řidiči vozidel s hmotností od 7,5t výše. Platbu lze uskutečnit automaticky prostřednictvím jednotky OBU, internetem za průjezd předem naplánované trasy nebo přímo na místě dálničního úseku přes poplatkový terminál.

Další poplatky
Průjezd tunely Herrentunnel Warnowtunnel.

Doporučené stránky
Informace o mýtném systému: toll-collect.de


Rakousko

Rakušané zavádějí letos elektronickou dálniční známku, ale současně ponechávají i klasickou, kterou je třeba mít nalepenou na čelním skle automobilu. Dálniční známka musí být nalepena v levém horním rohu nebo při středním zpětném zrcátku.
Ceny dálničních známek v Rakousku se změnily, protože kopírují index spotřebitelských cen, které vzrostly o 1%. Cena nálepky i elektronická podoba dálniční známky je však jednotná.
Rakouské dálniční známky je možné zakoupit na hraničních přechodech, čerpacích stanicích nebo v provozech ÖAMTC, ÚAMK – Žlutý Anděl, pobočkách Cash Point a některých provozovnách ABA. Elektronickou lze získat na internetových stránkách shop.asfinag.at nebo prostřednictvím mobilní aplikace Asfinag-App. Pozor si však třeba dát na platnost elektronické známky, která na základě rakouských zákonů o ochraně spotřebitele začíná až po 18-ti dnech ode dne nákupu.

2018 do 3,5t nad 3,5t
10 denní 9 € mýtné
2 měsíční 26,20 € mýtné
Roční 87,30 € mýtné

Roční dálniční známka 2018 platí 14 měsíců, od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019. Dálniční známky platí na většině dálnic a rychlostních komunikací.

Další poplatky
Za průjezd některými horskými průchody a tunely zaplatíte mýtné navíc.

A 9 Pyhrn motorway Gleinalm and Bosruck tunnel
A 10 Tauern motorway Katschberg tunnel
A 11 Karawanken motorway
A 13 Brenner motorway
S 16 Arlberg expressway

Rozpis poplatků pro jednotlivé úseky je možné najít na oficiálním webu asfinag.at.

Tunel Karavanke – Průjezd tunelem je zpoplatněn pro vozidla do 3,5t částkou 7,20 € a pro vozidla nad 3,5t sumou 10,5 € (2 nápravy), resp. 15,0 €  (3 nápravy).

Mýtné pro vozidla nad 3,5t
Pro vozidla nad 3,5t je zpoplatnění průjezdu dálnic pomocí mýtného zařízení Go-Box. Mýtné je účtováno dle ujetých kilometrů a jednotlivé tarify jsou odvozovány dle Euro emisní třídy.

Doporučené stránky
Elektronická dálniční známka: shop.asfinag.at
Mapa zpoplatněných silnic: asfinag.at
Informace o mýtném systému: go-maut.at


Slovensko

Slovenskou dálniční známku můžete koupit na obvyklých místech v okolí hraničních přechodů, čerpacích stanicích, pobočkách Slovenské pošty označených nálepkou se symbolem prodeje, online v podobě elektronické známky, ÚAMK – Žlutý Anděl, pobočkách Cash Point a některých provozovnách ABA.

2018 do 3,5t přívěs O1 a O2 nad 3,5t
10 denní 10 € 10 € mýtné
Měsíční 14 € 14 € mýtné
Roční 50 € 50 € mýtné

Roční dálniční známky jsou platné od 1.ledna do 31. ledna následujícího roku.

Mýtné pro vozidla nad 3,5t
Průjezd placených úseků (dálnic a silnic první třídy) je pro vozy nad 3,5t zpoplatněn pomocí mýtného systému a mýtným zařízením OBU. Výše poplatků za průjezd placených úseků je odvozována od ujeté vzdálenosti a EURO emisní třídy vozidla.

Doporučené stránky
Elektronická dálniční známka: eznamka.sk
Aktuální přehled placených úseků: ndsas.sk
Aktuální dopravní informace a omezení: stellacentrum.sk
Informace o mýtném systému: emyto.sk


Slovinsko

Ceny dálničních známek ve Slovinsku se pro rok 2018 nezměnily. Změnila však jejich barva, když pro tento rok byla zvolena modrá. Dálniční známku je třeba nalepit do levého horního rohu čelního skla automobilu. Známku lze zakoupit na obvyklých místech v okolí hraničních přechodů, benzínových pumpách a místech určených pro turisty a motoristy. V ČR lze nálepku zakoupit v některých provozovnách ÚAMK, ABA, CashPoint a MTX.

2018 Vozidlo do 3,5t a do 1,3m nad první nápravou (2A) Vozidlo do 3,5t a přes 1,3m nad první nápravou (včetně 1,3m) (2B) nad 3,5t
Týdenní 15 € 30 € mýtné
Měsíční 30 € 60 € mýtné
Roční 110 € 220 € mýtné

Obytné automobily patří bez ohledu na výšku vozidla nad přední osou do skupiny 2A. Seznam vozidel naleznete na oficiálním webu. Roční dálniční známky jsou platné od 1.12. předešlého roku do 31.1. roku následujícím po datu známky.

Další poplatky
Tunel Karavanke – Průjezd tunelem je zpoplatněn pro vozidla do 3,5t částkou 7,20 € a pro vozidla nad 3,5t sumou 10,5 € (2 nápravy), resp. 15,0 €  (3 nápravy).

Mýtné pro vozidla nad 3,5t
Dne 1. dubna 2018 zavedlo Slovinsko u vozidel s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny elektronický výběr mýtného pomoci systému DarsGo. Mýto je nutné uhradit za každý zpoplatněný úsek, kterým vozidlo projede. Jeho výše závisí na délce příslušného úseku a charakteristice vozidla, jako je například počet náprav a emisní třída EURO.

Doporučené stránky
Oficiální stránka: dars.si
Elektronická dálniční známka: vinjeta za leto 2018
Aktuální přehled placených úseků: dars.si
Aktuální dopravní informace a omezení: promet.si
Informace o mýtném systému: darsgo.si


Švýcarsko

Ve Švýcarsku se daň za používání dálnic a státních silnic I. a II. třídy platí od roku 1985. Vybírá se ve formě dálniční známky, která je povinná pro vozidla s maximální povolenou hmotností do 3,5 tuny, včetně motocyklů, karavanů a přívěsů. Známku je třeba správně nalepit na čelní sklo. Cena se nemění a existuje jen jedná, roční. Lze ji zakoupit na pobočkách pošty, benzínových pumpách nebo hraničních přechodech. V České republice lze známku zakoupit v některých provozovnách ÚAMK a ABA.

2018 Vozidla do 3,5t Vozidla nad 3,5t
Roční 40 CHF poplatek dle typu vozidla

Švýcarské dálniční známky jsou platné od 1.12. předešlého roku do 31.1. roku následujícím po datu známky.

Další poplatky
Za přejezd přes některé tunely si připlatí i řidiči s dálniční známkou. Jedná se o tunely Great Saint Bernard, Munt la Schera vedoucí do Livigna a Lötschberg mezi městy Kandersteg a Goppenstein.

Mýtné pro vozidla nad 3,5t
Řidiči vozidel s hmotností nad 3,5t jsou povinni zaplatit daň za využívání silničních úseků. Výše této daně je odvozována od hmotnosti, typu vozidla a délce pobytu na území Švýcarska.

Doporučené stránky
Oficiální informace: Vignette (Autobahngebühren)
Informace pro vozidla s hmotností nad 3,5t: Schwerverkehrsabgaben LSVA und PSVA

 


Poplatky za průjezd alpských tunelů a průchodů

Při průjezdu Alpami nezáleží na tom, zda máte koupenou dálniční známku nebo budete platit myto podle ujetých kilometrů. V tomto krásném horském masívu se nachází mnoho přechodů a tunelů, přejezd kterými je zpoplatněn samostatně. Německý ADAC zmapoval nejdůležitější silniční spojení a sestavil graf s aktuálními náklady. Číst dál …

Poplatky za průjezd alpských tunelů a průchodů