Pondělí, 8. července, 2024

Chorvatsko

Chorvatsko

Chorvatsko je evropský stát, který se geograficky nachází na pomezí střední a jižní Evropy.  Rozloha Chorvatska je 56 594 km², převážná část z tohoto území leží v kontinentálním podnebí, zbytek pak v podnebí středozemním. Wikipedie

Velvyslanectví ČR v Chorvatsku
Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb
Tel.: +385 1 617 7246, +385 1 617 6894
e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate_zagreb@mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/zagreb

Zadar
clear sky
31.3 ° C
31.3 °
31.3 °
40 %
3.6kmh
0 %
Po
30 °
Út
28 °
St
27 °
Čt
28 °
28 °

Sousední státy:  Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora

Důležitá telefonní čísla

194, 112
192, 112
193, 112

Nejvyšší povolená rychlost

 
vozidlo < 3,5t
vozidlo < 3,5t
vozidlo > 3,5t

Rychlostní limit pro mladé řidiče (do 24 let) je o 10 km/h nižší než pro ostatní řidiče.

Silniční poplatky

Používání dálnic a zpoplatněných staveb v kompetenci společnosti Hrvatske Autoceste doo (HAC) znamená povinnost zaplatit mýtný poplatek, který se vypočítá na základě ujeté vzdálenosti mezi dvěma body mýtného a podle kategorie vozidla. Na mýtných místech se mýtné platí buď v hotovosti nebo kartami Diners, Mastercard, Maestro, Visa, INA a kartou MOLGROUP. Na dálnicích se v Chorvatsku používají otevřené a uzavřené systémy výběru mýtného. 

Vyšší mýtného podléhají vozidla o celkové výšce do 1,9 m. Do výšky se zahrnuji nástavby, jako jsou střešní boxy. Přívěsy jsou klasifikovány podle počtu náprav, hmotnosti tažného vozidla a výšky tažného vozidla. Obytné automobily jsou klasifikovány podle počtu náprav, hmotnosti a výšky (do/od 1,9 m).

Vozidla jsou za účelem výběru mýtného rozdělována podle skupin:

IA

Motocykly, motorové tříkolky a čtyřkolky

I

Motorová vozidla se dvěma nápravami, výška do 1,90 m

II a) Motorová vozidla se dvěma nápravami o výšce větší než 1,90 m, s maximální přípustnou hmotností nepřesahující 3500 kg
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami o výšce menší než 1,90 m s přívěsem, bez ohledu na počet náprav a výšku přívěsu
III a) Motorová vozidla se dvěma nebo třemi nápravami, maximální přípustná hmotnost nad 3 500 kg
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami, maximální přípustná hmotnost nad 3 500 kg, tažení jednonápravového přívěsu
c) Motorová vozidla z II a) tažení přívěsu, bez ohledu na počtu náprav přívěsu
IV a) Motorová vozidla se čtyřmi nebo více nápravami, maximální přípustná hmotnost nad 3 500 kg
b) Motorová vozidla se dvěma nápravami, maximální přípustná hmotnost nad 3 500 kg, tažení přívěsu se dvěma nebo více nápravami
c) Motorová vozidla se třemi nápravami, maximální přípustná hmotnost více než 3 500 kg, tažení přívěsu, bez ohledu na počet náprav přívěsu

Platba mýtného

Mýtné se platí na mýtných stanicích. Někdy dostanete na začátku zpoplatněné trasy lístek, který se platí pouze při opuštění úseku. 

Elektronický výběr mýtného

Elektronický výběr mýtného ENC (Elektronička naplata cestarine) je bezkontaktní metoda výběru bez zprostředkování obsluhy, ​​při které je proces výběru prováděn pomocí zařízení ENC namontovaného na čelním skle automobilu a antény v mýtném pruhu. Zařízení ENC mohou používat uživatelé všech kategorií vozidel (IA, I, II, III a IV). Palubní jednotka je k dispozici u dálniční společnosti HAC a na některých mýtných stanicích. Uživatelé elektronického výběru mýtného si nevybírají lístek na vstupním místě, ale projdou vyhrazeným pruhem a jsou povinni platit provozuschopnou palubní jednotkou. Přístroj zakoupený u HAC lze využívat na dálnicích:

 • A1: Zagreb – Split – Ploče (Dubrovnik)
 • A3: Bregana – Zagreb-Lipovac
 • A4: Zagreb – Goričan
 • A5: Beli Manastir – Osijek – Bosna i Hercegovina
 • A6: Rijeka – Zagreb
 • A7: Rupa – Križišće
 • A10: Ploče – Granica Bosna i Hercegovina
 • A11: Zagreb – Sisak
 • D425: Ploče – Karamatići
 • Istrijský ypsilon (Istarski ipsilon), nutná registrace u společnosti Bina Istra.
Zvýhodněné balíčky ETC

 • Balíček S pro kategórii I za celkovou cenu 60 EUR, v balení 15 EUR zařízení ENC + 57,50 EUR částka mýtného
 • Balíček M pro kategórii I za celkovou cenu 90 EUR, v balení 15 EUR zařízení ENC + 95,84 EUR částka mýtného
 • Balíček L pro kategórii I za celkovou cenu 120 EUR, v balení 15 EUR zařízení ENC + 134,17 EUR částka mýtného
 • Balíček L2 pro kategorii II za celkovou cenu 120 EUR, v balení 15 EUR zařízení ENC + 134,17 EUR částka mýtného
Doporučené stránky

HAK – Chorvatský autoklub (Hrvatski autoklub) – Mytné v chorvatsku*
HAK – Chorvatský autoklub (Hrvatski autoklub) – Interaktivní mapa*
HAC – Společnost Chorvatské dálnice
HAC – Elektronický výběr mýta (ENC)
HAC – Interaktivní mapa*
HAC – Dopravní informace a omezení*
Aktuální průjezdnost dálnic – google.com/maps*

Místa se speciální platbou mýtného

Tunel Učka

Tunel Učka Tunel prochází masivem pohoří Učka a spojuje poloostrov Istrii a chorvatské přímoří. Je součástí dálnice A8, a tedy i Istrijského ypsilonu. Leží přibližně mezi obcemi Lupoglav a Matulji. Nadmořská výška obou portálů je 495 m. Délka tunelu je 5062 m a šířka 9,10 m. Tunel je jednotubusový, jsou v něm dva jízdní pruhy (jeden pro každý směr). Z toho důvodu je v něm omezena rychlost na 80 km/h a je zakázáno předjíždění. Provoz v tunelu sleduje 83 kamer.

Tunel Učka
Motocykl (IA kategorie) Automobil do 3,5 tuny (I kategorie) Obytný automobil
Osobní auto + přívěs
2,50 € 4,10 € 6,20 €

Součástí placeného úseku jsou celkem 4 bezprostředně za sebou následující silniční stavby:

 • tunel Zrinšćak I – 200 m
 • most Vela Draga – 125 m
 • tunel Zrinšćak II – 50 m
 • tunel Učka – 5062 m

Most na ostrov Krk

Most na Krk
Most Krk spojuje pevninu a ostrov Krk a s přístupovými cestami je dlouhý 1430 m. Most byl postaven v oblasti mezi zátokami Črišnjevo a Skot, které se nacházejí v obci Kraljevica na pevnině, na ostrově Sveti Marko a v obci Omišalj na ostrově Krk. Hloubka moře pod mostem je až 60 metrů. Most Krk je jediným mostem v Chorvatsku s výběrem mýtného a mýtné se platí pouze z pevniny směrem na ostrov.

Od 15. června 2020 je průjezd přes most pro všechna vozidla zdarma.

Trajekty

Foto: Jadrolinija

Informace o trajektovém spojení na chorvatské ostrovy najdete na www.jadrolinija.hr *.

Dopravní předpisy

Svícení 0 – 24 h Používání potkávacích světel je povinné 24 hodin denně od 1. listopadu do 31. března. Používání tlumených světel během dne je povinné za podmínek špatné viditelnosti a při jízdě v tunelech.
Používání potkávacích světel pro motocykly a mopedy je povinné po celý rok.
Používání mobilních telefonů bez sady handsfree je zakázáno. Řidic se dopustí přestupku, když během řízení drží v ruce telefon nebo jiné hlasové nebo záznamové zařízení.
Zimní pneumatiky: Od 15. listopadu do 15. dubna se na některých trasách (např. V regionech Lika a Gorski Kotar) požaduje zimní vybavení. V případě sněžení nebo ledu platí požadavek na zimní vybavení pro všechny regiony země bez ohledu na období.
Řetězy: Jako alternativu k použití 4 zimních pneumatik lze použít také letní pneumatiky (minimální hloubka dezénu 4 mm) v kombinaci se sněhovými řetězy (v případě potřeby namontovanými na hnacích kolech). Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Alkohol: Maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 ‰. 0,00 ‰ pro profesionální řidiče, řidiče vozidel nad 3,5t a účastníky silničního provozu do 24 let.
Návykové látky: Řídit motorové i nemotorové vozidlo pod vlivem návykových látek je zakázáno.
Bezpečnostní pásy: Cestující ve vozidle mají povinnost použít bezpečnostní pásy na všech sedadlech.
Dětská sedačka: Děti menší než 1,35 metru potřebují dětskou sedačku, která odpovídá hmotnosti a velikosti dítěte.
Děti od 1,35 do 1,50 metru smějí být přepravovány pouze s bezpečnostními pásy.
Děti menší než 1,50 metru smějí být ve vozidle přepravovány pouze v zadní řadě sedadel (výjimky platí pouze pro vozidla se 2 sedadly nebo pro dětské sedačky na sedadle předního spolujezdce, pokud je deaktivován airbag).

Záchranářská ulička

Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem.

Záchranářská ulička
Tvoření záchranářské uličky: Pravidlo s jednoduchou pomocí. Palec znamená levý jízdní pruh, každý prst další pruh. Záchranářská ulička je vytvořena mezi palcem a ukazováčkem. (Zdroj: „obs/DEKRA SE“)

Povinná výbava

Bezpečnostní reflexní oděv Řidiči (kromě motocyklistů) a ostatní cestující v autě jsou povinni nosit ochrannou vestu, pokud opouští vozidlo po nehodě nebo poruše na venkovských silnicích nebo dálnicích. Řidič je zároveň povinen nosit ve vozidle požadovaný počet bezpečnostních vest, tj. pro každého cestujícího ve vozidle.
Výstražní trojúhelník je povinný. Veškerá motorová vozidla (kromě motocyklů), včetně registrovaných v zahraničí, musí mít výstražný trojúhelník. Vozidlo s přívěsem musí mít dva výstražné trojúhelníky.
Lékárnička povinná.
Rezervní kolo: Spolu s náhradním kolem s diskem a s náhradní pneumatikou povinnou výbavou musí být i klíč na matice nebo šrouby kol a příruční zvedák. Táto povinnost neplatí, pokud jsou na vozidle pneumatiky typu run-flat nebo sada pro lepení kola s kompresorem
Sada náhradních žárovek povinná. Vozidla s xenonovými nebo neonovými světly, LED diodami nebo podobnými světly nepotřebují pro tento typ žárovek náhradní, ale pro brzdová světla, směrová světla atd. ano.
Hasící přístroj: Užitková vozidla musí být opatřena hasicím přístrojem.

Domáci mazličci

Cestovní pas EU

Při příjezdu je pro domácí mazlíčky potřebný pas EU s identifikací zvířete (mikročipem nebo tetováním). V pasu zvířete musí být uvedeno platné očkování proti vzteklině. Psi plemene teriér, typ Bull a jejich smíšená plemena mohou být vzata s sebou, pouze pokud jsou zapsáni do rejstříku Evropské chovatelské asociace FCI a na průkazu původu / chovu je uvedeno logo FCI.
Každé zvíře musí být označeno buď jasně rozpoznatelným tetováním, nebo mikročipem. Od 3. července 2011 lze zvířata identifikovat pouze pomocí čipu. Tetování provedené před 3. červencem 2011 je platné, pokud je jasně čitelné.

Kempovaní a karavanové stání

V Chorvatsku se kvalita kempů zpravidla může rovnat severoevropského průměru. Na Istrii a pobřeží severní Dalmácie splňují dokonce vysoké požadavky. Kempy na pobřežních ostrovech jsou většinou idylické a pro úzké přístupové cesty jsou někdy vhodné pouze pro stanových turistů. V hlavní sezóně, v červenci a srpnu, byste si v hlavních turistických regionech určitě měli místo dopředu rezervovat, protože jsou většinou přeplněná. Mnoho kempů je součástí hotelů nebo přístavů, což umožňuje širokou škálu rekreačních aktivit.

Kempování na divoko

Volné kempování zakázáno. Táboření na jiných místech, než jsou k tomuto účelu určené kempy, je zakázáno. Současně je zakázáno mimo kempy pobývat v karavanu nebo obytném vozidle. V případě porušení těchto předpisů jsou ukládány vysoké pokuty.

Doporučené stránky*

Poznámka:
Informace na stránce mají výhradně dokumentační charakter, Akromobil s.r.o. nepřebírá žádnou odpovědnost za jejich aktuálnost nebo jejich přesnost.
*  Kliknutím na odkaz budete přesměrováni na externí stránky, za jejíchž obsah odpovídá příslušný provozovatel webu.

Související články

Nejpozoruhodnější evropské kempy s tobogány a aquaparky

Letní dovolenou bez vodních radovánek si umí představit jen málo lidí. Voda k létu prostě patří, hlavně pokud se jedná o rodinnou dovolenou. I dovolená v kempu je bez koupání možná, ale ve vedrech spíše nesmyslná. PiNCAMP, kempový portál německého autoklubu ADAC, sestavil seznam šestnácti kempů s nejúžasnějšími tobogány a nejkrásnějšími aquaparky v celkem šest různých evropských zemích.

Nejkrásnější udržitelné kempy v Evropě pro dovolenou šetrnou ke klimatu

Léto je tady, teploty stoupají a mnozí si kladou otázku: Mohu jet na letní dovolenou s čistým svědomím, když všichni mluví o negativních vlivech na klima, škodlivých emisích, plýtvání energií a znečišťování životního prostředí? Která forma dovolené je tedy udržitelná a šetrná ke klimatu?

Dovolená v evropských kempech bude dražší v průměru o sedm procent. Chorvatsko letos vyjde nejdráž

Kempingová sezóna již začala a mnozí taborníci si kladou v souvislosti s rostoucími cenami energií a vysoké inflace otázku ohledně letošních nákladů na kempování....

Inzerce

Možnost publikovat zdarma inzeráty tykající se karavaningu a kempingu. Profesionální prodejci se mohou pochlubit svou nabídkou a oslovit tak množství čtenářů.

Magazín

Akromobil.cz se představuje jako mediální platforma za účelem přinášení nejnovějších a nejdůležitějších zpráv ze světa obytných automobilů, karavanů a cestování.

Kemping

Stellplatz, karavanové stání a parkování, kempování. Místa s podrobným popisem s možností vyhledávání a filtrace. Ověřené tipy na výlety od čtenářů.