Neděle, 16. června, 2024

Markýza

0

Markýza slouží k ochraně před sluncem a mírně nepříznivým počasím nebo může sloužit i k rozšíření obytného prostoru. Markýzy jsou připevněny na střeše nebo na boční stěně rekreačního vozidla. K dispozici jsou v různých délkách, tkaniny jsou většinou vyrobeny z nepromokavého polyesteru a PVC. Jako jejich příslušenství slouží přední a boční stěny a speciální osvětlení pro markýzy.

S markýzou lze získat další prostor před vozidlem, který se změní na soukromou mobilní terasu. Se správným příslušenstvím markýzy pro obytné vozidlo se rychle vytvoří další obytná místnost mobilního domova, vybavenou okny, dveřmi, záclonami, síťkami proti hmyzu a osvětlením.

Adria Coral
Adria Coral, Foto: Adria

Výsuvné markýzy jsou ideální pro ty, kteří často cestují, přičemž je lze snadno. Většina markýz se připevňuje buď ke střeše, nebo k boční stěně vozidla. Montáž markýzy na obytné vozidlo závisí na různých okolnostech, jako například dostupnost prostoru nad dveřmi a okny vozidla, tvar bočních stěn vozidla a dostupnost montážních držáků na vozidle.

Tkanina markýzy

Tkanina je jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba zvážit při nákupu markýzy. Důvodem je, že materiál markýzy má vliv na její trvanlivost. Většina markýz se vyrábí z vinylové nebo akrylové tkaniny. Vinylové markýzy lze prát v mýdlové vodě, zatímco akrylové lze čistit pouze vodou.

Ruční nebo elektrické ovládání markýzy

S ručně ovládanou markýzou je možné taboření kdekoli, ale je třeba počítat s její delší instalací. Markýzy s pohonem je často možné otevřít i ručně, ale ne vždy to však musí být jednoduché a pohodlné, protože ruční otevření není hlavní funkcí markýzy s pohonem, ale nouzovou. Markýza s pohonem je skvělou volbou pro lidi, kteří jsou stále v pohybu a pravidelně mění místo táboření. V takovém případě markýza s elektrickým pohonem šetří čas a úsilí, které je třeba vynaložit na její opakované rozložení.