Pondělí, 8. července, 2024

Maďarsko

Hlavní město: Budapešť
Měna: Forint (HUF) (= 100 fillérů)
MPZ: H
Telefonní předvolba: +36

Obsah:

MaďarskoMaďarsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Vnímáno je jako země lázní, vína, ostrých jídel a specifického jazyka. Maďarsko je převážně rovinatá nebo mírně zvlněná země. Podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty.  Wikipedie

Velvyslanectví ČR v Maďarsku
Rózsa utca 61., 1064 Budapest
Tel.: +36 309 247 081
e-mail: budapest@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate_budapest@mzv.cz 
Web: www.mzv.cz/budapest

Budapest
clear sky
31.9 ° C
32.7 °
31.4 °
45 %
2.7kmh
0 %
Po
34 °
Út
36 °
St
38 °
Čt
39 °
38 °

Sousední státy:  Slovensko, Ukrajina, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko

Důležitá telefonní čísla

104, 112
107, 112
105, 112

Nejvyšší povolená rychlost

Řidič motorového vozidla s největší přípustnou hmotností nepřevyšující 3.500 kg smí jet rychlostí nejvýše 90 km/h, na rychlostní silnici 110 km/h a dálnici nejvýše 130 km/h. Řidiči jiných motorových vozidel, jakož i vozidla s přípojným vozidlem smějí jezdit rychlostí nejvýše 90 km/h. Řidič smí v obci jet rychlostí nejvýše 50 km/h. Řidič nesmí překročit nejvyšší dovolenou rychlost jízdy vozidel určenou dopravní značkou nebo dopravním zařízením.

 
vozidlo < 3,5t
vozidlo < 3,5t
vozidlo > 3,5t

Silniční poplatky

V Maďarsku je už několik let elektronická dálniční známka (e-matrica). Dálnice a rychlostní silnice označené „M“ podléhají mýtnému pro všechna vozidla a vyžadují elektronickou dálniční známku. Vyloučeny jsou jednotlivé úseky dálnice a části budapešťské městské dálnice. Dálniční známku lze zakoupit v místní měně na hraničních přechodech, čerpacích stanicích, v Maďarském autoklubu MAK nebo online.

Při nákupu e-známky obdržíte kontrolní lístek pro váš podpis nebo potvrzovací zprávu pro online nákupy. Účtenku je třeba zkontrolovat a potvrdit správnost všech údajů, zejména SPZ vozidla, státního znaku, doby platnosti a třídy vozidla. Dále je uveden název a adresa prodejního místa, místo a čas prodeje a individuální identifikační číslo oprávnění. Účtenka musí být uchována po dobu dvou let jako důkaz pro případ pozdějších stížností.

Třídy vozidel

Maďarsko - Třídy vozidel

 
D1
osobní automobily do 7 osob o maximální povolené hmotnosti 3,5 tuny
D1
osobní automobily do 7 osob o maximální povolené hmotnosti 3,5 tuny a jejich přívěsy
D2
obytné vozy bez ohledu na celkovou povolenou hmotnost
U
přívěsy pro kategorie D2 a B2

Dálniční známky

Elektronická známka se doporučujeme zakoupit online ještě před cestou. Kdo však neúmyslně vjede na zpoplatněnou trasu bez dálniční známky, má po vjezdu na nákup dálniční známky maximálně 60 minut. Během této hodiny nejsou účtovány žádné další poplatky. Maďaři používají až dva typy ročních dálničních známek: klasickou celostátní a netradiční regionální, která platí jen po administrativní hranice územního celku (župy).

2023 D1M D1 D2 B2 U
Týdenní (10 denní) 2 750 HUF 5 500 HUF 8 000 HUF 17 730 HUF 5 500 HUF
Měsíční 4 450 HUF 8 900 HUF 12 600 HUF 25 150 HUF 8 900 HUF
Roční (celostátní) 49 190 HUF 49 190 HUF 69 830 HUF 228 850 HUF 49 190 HUF

Týdenní oprávnění: je platné od počáteční doby označené kupujícím a na dalších 9 dnů, celkem na 10 kalendářních dnů, v 10. den do 24. hodiny. Měsíční oprávnění: platné od počátečního dne označeného kupujícím do 24. hodiny totožného dne (se stejným číslem) následujícího měsíce. Pokud v měsíci ukončení platnosti takový den neexistuje, tak do 24. hodiny posledního dne v měsíci. Roční celostátní oprávnění: platné od prvního dne předmětného roku do 24. hodiny dne 31. ledna v roce následujícím po daném roce. Roční e-známka v rámci nákupu v období platnosti poskytuje oprávnění k používání cest od času nákupu.

Mapa zpoplatněných úseků (dálniční známka)
Mýtné pro vozidla nad 3,5t

Nákladní vozidla nad 3,5 t celkové hmotnosti podléhají na definovaných dálnicích, dálnicích a státních silnicích elektronickému výběru mýtného v závislosti na trase (systém HU-GO). Lze využít buď platbu mýtného za předem naplánovanou cestu, či jednotku umístěnou na předním okně. Mýtné je účtováno dle projetých zpoplatněných úseků.

www.hu-go.hu *

Mapa zpoplatněných úseků (e-myto)
Doporučené stránky

On-line nákup e-nálepky: ematrica.nemzetiutdij.hu*
Oficiální stránka a základní informace: toll-charge.hu*
Příručka pro použití e-nálepky v Maďarsku: Příručka*
Informace o mýtném systému: hu-go.hu*

Dopravní předpisy

Svícení 0 – 24 h Všechna motorová vozidla musí mimo zastavěné oblasti jezdit celoročně s tlumenými světly. Během dne a při dobré viditelnosti jsou tolerována i světla pro denní svícení. Jakmile jsou však špatné světelné podmínky, mělo by se jet s rozsvícenými světlomety.
Používání mobilních telefonů bez sady handsfree je zakázáno.
Zimní pneumatiky: Neexistuje obecná povinnost používat zimní pneumatiky. Za vhodných silničních a povětrnostních podmínek může být používání zimních pneumatik nařizeno příslušnými značkami.
Řetězy: Použití povoleno pouze na zasněžené vozovce (maximální rychlost 50 km/h). Použití sněhových řetězů lze v Maďarsku za vhodných zimních podmínek nařidit nebo zkontrolovat na hranicích. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Alkohol: Maximální povolená hladina alkoholu v krvi 0,00 ‰.
Návykové látky: Řídit motorové i nemotorové vozidlo pod vlivem návykových látek je zakázáno.
Bezpečnostní pásy: Cestující ve vozidle mají povinnost použít bezpečnostní pásy na všech sedadlech. Děti do 12 let mohou sedět pouze na zadním sedadle.
Dětská sedačka: Děti do 1,50 m nebo do 3 let musí být v dětské autosedačce schválené EU, která je vhodná pro váhu a výšku dítěte. Pokud je dítě přepravováno na sedadle spolujezdce v dětské sedačce zády ke směru jízdy, musí být airbag deaktivován. 

Železniční přejezd
Povinnost přibližovat se k úrovňovému železničnímu přejezdu rychlostí nejvýše 40 km/h, v obci nejvyšší dovolenou rychlostí 30 km/h. Přes železniční přejezd smí jet řidič nejvyšší dovolenou rychlostí 5 km/h, a to bez zastavení.
Parkování
Žluté klikaté čáry nebo souvislé a přerušované žluté čáry označují zákaz zastavení nebo parkování. Při nočním parkování pokud veřejné osvětlení nestačí je nutné rozsvítit parkovací světla.
Záchranářská ulička
Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem.
Záchranářská ulička
Tvoření záchranářské uličky: Pravidlo s jednoduchou pomocí. Palec znamená levý jízdní pruh, každý prst další pruh. Záchranářská ulička je vytvořena mezi palcem a ukazováčkem. (Zdroj: „obs/DEKRA SE“)

Povinná výbava

Bezpečnostní reflexní oděv: Nošení bezpečnostní vesty v případě poruchy nebo nehody mimo zastavěné oblasti je povinné pro všechny  vystupující z vozidla a za nížené viditelnosti i všichni chodci na vozovce.
Výstražní trojúhelník je povinný. Důležité je jeho umístnění, aby byl viditelný pro jiné řidiče.
Lékárnička povinná. Obsah lékárničky musí být neporušený, vizuálně v pořádku a nesmí vykazovat známky znečištění nebo jiného znehodnocení.
Rezervní kolo i s příslušenstvím je doporučeno.
Hasící přístroj je pro osobní vozidla pouze doporučený.
Náhradní žárovky: Doporučuje de vozit s sebou sadu náhradních žárovek, protože to v případě poruchy osvětlení zajistí rychlou výměnu. Výnimkou jsou vozidla vybavená xenonovými, LED nebo neonovými světlomety.

Zadní nosič kol: Doporučuje se používat zadní nosiče kol, které nezakrývají SPZ nebo přemístnit zadní SPZ vozidla na nosič.

Náklad:  Vyčnívající náklad musí být obecně označen červeným nebo červenobílým pruhem látky nebo tabulí o rozměrech minimálně 40×40 cm. Kolo navíc nesmí na boku vyčnívat více než 40 cm.

Domáci mazličci

Cestovní pas EU

Při příjezdu je pro domácí mazlíčky potřebný pas EU s identifikací zvířete (mikročipem nebo tetováním). V pasu zvířete musí být uvedeno platné očkování proti vzteklině.
Neexistuje obecný zákaz dovozu pro plemena psů klasifikovaná jako nebezpečná. Záleží na individuálním chování psa. Psům, kteří budou v důsledku incidentu považováni za nebezpečné, nebude povolen vstup.

Na veřejných místech musí být pes na vodítku a ve veřejné dopravě nosit náhubek. V Balatonu a Velencei je zakázáno koupání psů.

Kempovaní a karavanové stání

Kempování na divoko

Kempování na divoko je zakázáno. Táboření na jiných místech, než jsou k tomuto účelu určené kempy, je zakázáno. Současně je zakázáno mimo kempy pobývat v karavanu nebo obytném vozidle. V případě porušení těchto předpisů jsou ukládány vysoké pokuty.

Doporučené stránky*

Poznámka:
Informace na stránce mají výhradně dokumentační charakter, Akromobil s.r.o. nepřebírá žádnou odpovědnost za jejich aktuálnost nebo jejich přesnost.
*  Kliknutím na odkaz budete přesměrováni na externí stránky, za jejíchž obsah odpovídá příslušný provozovatel webu.

Související články

Mýtné pro automobily nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2021 mění, pro majitele obytných vozů v jejich prospěch

Od 1. ledna se mění sazby mýtného pro automobily nad 3,5 tuny. Poplatek za užití dálnic a některých silnic I. třídy bude po novém...

Elektronické dálniční známky ČR 2021

Se začátkem roku 2021 končí v Česku po čtvrtstoletí éra papírových dálničních známek. S přelomem roku totiž Státní fond infrastruktury ve spolupráci s Ministerstvem...

Nová pravidla provozu vozidel na pozemních komunikacích a změny ve výbavě vozidel od října 2018

Od 1. října platí pro motoristy některé novinky, které přinesly změny v pravidlech provozu vozidel na pozemních komunikacích a výbavě vozidel. Zmenšil se obsah povinné výbavy vozidel a zároveň už řidiči nemusí měnit lékárničku po vypršení doby její použitelnosti. Při vjezdu do kolon nově platí povinnost vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem.

Inzerce

Možnost publikovat zdarma inzeráty tykající se karavaningu a kempingu. Profesionální prodejci se mohou pochlubit svou nabídkou a oslovit tak množství čtenářů.

Magazín

Akromobil.cz se představuje jako mediální platforma za účelem přinášení nejnovějších a nejdůležitějších zpráv ze světa obytných automobilů, karavanů a cestování.

Kemping

Stellplatz, karavanové stání a parkování, kempování. Místa s podrobným popisem s možností vyhledávání a filtrace. Ověřené tipy na výlety od čtenářů.