Sobota, 15. června, 2024

Kompresorová chladnička

0

Chladničky pro obytná vozidla jsou speciálně přizpůsobeny požadavkům a omezením pro mobilní použití. Oproti běžným domácím chladničkám jsou obvykle menší a kompaktnější, aby vyhověly omezenému prostoru. Podle technologie je jejich provoz možný na elektrický proud ze sítě, baterie nebo na plyn a zároveň jsou schopny fungovat i během jízdy. Další důležitou vlastností těchto chladniček je jejich bezproblemový chod na nerovném terénu a při naklonění vozidla.

Chladničky pro obytná vozidla se rozdělují podle principu chlazení na tři základní typy:

Kompresorová chladnička

Kompresorové chladničky jsou vhodné především do elektricky soběstačných vozidel, při pobytech v kempech s elektřinou nebo ve velmi horkém podnebí. Dokáží udržet potraviny a nápoje příjemně chladné i při vysokých teplotách. Na rozdíl od absorpční technologie funguje kompresorová technologie na elektřinu. To znamená prostřednictvím palubní baterie nebo elektrické přípojky z vnějšího zdroje. V kombinaci se solárními panely a baterií dobíjenou z alternátoru během jízdy se její chod prakticky nemusí řešit, přičemž zde vždy bude jistota čerstvých potravin.

Chlazení funguje stejně jako u domácí chladničky, a to včetně zvukového doprovodu kompresoru, který je ale mnohem tišší. Jejich výhodou je levný provoz, neboť proud se odebírá pouze pokud je kompresor v chodu. Mezi další plusy patří jejich spolehlivost, dlouhá životnost a především schopnost chladit na určitou teplotu. Zároveň odpadá instalace plynové bomby a odvod spalin. Na druhé straně nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Malibu 640 LE RB
Malibu 640 LE RB, foto: Malibu

Princip kompresorové chladničky

Kompresorová technologie využívá plynné chladivo. Tento plyn se stlačuje kompresorem, čímž se ohřívá. Na zadní straně chladničky se nacházejí chladicí žebra (kondenzátory), které uvolňují vzniklé teplo do okolního vzduchu a chladivo se zkapalňuje. Tato kapalina pak proudí do výparníku v chladícím prostoru, kde se snížením tlaku opět mění na plynné skupenství. Tento proces odvádí teplo zevnitř chladničky, čímž se obsah chladničky chladí. Plyn pak proudí zpět do kompresoru a cyklus začíná znovu.