Vlastní obytný vůz nebo obytná dodávka je mnohem víc než jen vozidlo, je to mobilní domov na kolech, skutečný společník na cestách. Jako každý dům i obytný vůz vyžaduje správnou péči, aby si zachoval svou funkčnost a udržel hodnotu v čase. Značka Malibu přinesla několik cenných tipů a triků na téma péče o vozidlo, jak jej nejlépe vyčistit a starat se o něj.
Exteriér
V péči o exteriér jde obecně o čištění a přípravu karoserie a její následné navoskování, aby se zabránilo dalšímu znečištění. V ideálním případě by se karoserie měla vyčistit shora dolů. K čištění karoserie jsou vhodné speciální intenzivní čistící prostředky nebo aktivní pěna. Příprava probíhá pomocí speciálních leštících prostředků. Péče o exteriér vozidla se pak završí voskováním nebo tmelením laku.
Důležité upozornění: Čistící prostředky nesmí obsahovat alkohol, rozpouštědla ani korozivní složky. Tyto trvale poškodí nainstalované plastové komponenty, jako jsou akrylová skla, dekory a plastové díly.
Různým povětrnostním podmínkám je nejvíce vystavena zejména střecha vozidla. Odolné nečistoty lze z povrchu odstranit více čisticími postupy, například. pomocí hrubé až velmi jemné brusné pasty. V pravidelných intervalech je třeba ze střechy odstraňovat listí nebo sníh.
Při čištění skel dávejte pozor, abyste čistící prostředek na sklo nenastříkali na části z pryže nebo plastu. Může to způsobit změnu barvy materiálu. Rozpouštědla v čisticím prostředku odstraňují z povrchu plastu změkčovadlo a způsobují křehkost materiálu. Pro péči o plastové materiály jsou vhodné speciální čisticí prostředky na akrylát a plexisklo, čistící prostředky na plasty nebo speciální vosky. Všechny čisticí prostředky musí být bez rozpouštědel.
Gumové profily nebo těsnění se nejsnáze čistí pomocí přírodních čistících prostředků (např. Frosch), speciálních čistících prostředků na gumu nebo jeleního loje.
Dekor a sklolaminát vyžadují více než plech. Dešťové šmouhy na dekoru lze odstranit intenzivním čistícím prostředkem nebo velmi jemným leštícím prostředkem (pak utěsnit voskem). GRP se musí jednou nebo dvakrát měsíčně čistit teplou vodou a zapečetit voskem.
Vodní systém
Čištění a dezinfekce vodovodního systému jsou důležitá opatření na ochranu vašeho zdraví. Usazeniny vodního kamene jsou živnou půdou pro bakterie!
Když vozidlo nepoužíváte, vodu je třeba vždy vypustit a případné zbytky setřít hadříkem. Ke sterilizaci nádrže na čerstvou vodu jsou vhodné produkty, jako například MultiMan nebo Dr. Keddo.
Vodní kámen a usazeniny se musí odstranit také z nádrže na odpadní vodu. Nádrž na odpadní vodu lze vždy vypláchnout čerstvou vodou a lze použít i sterilizační přípravky.
Nemělo by se zapomínat na potrubí a vodní čerpadlo. I zde by se mělo provést propláchnutí čistou vodou a odstranit usazeniny nebo vodní kámen. Potrubí se mohou profouknout stlačeným vzduchem, aby se odstranily všechny zbytky. Měli byste myslet také na čištění filtru vodního čerpadla a jeho pravidelnou výměnu.
Toaleta
Toaletu nečistěte běžnými čistícími prostředky pro domácnost, je lepší používat jen speciální čistící prostředky (Thetford, Dometic, MultiMan). Kazetu vždy splachujte čistou vodou. Při čištění by se nemělo zapomínat na těsnění a šoupátka a také na plovákový ukazatel. Přečerpávací systém a gumová těsnění lze udržovat pomocí vazelíny.
Zdroj: Malibu