croatia_istra_cycling_0001
Přirozený útěk od stresu
Jste milovníkem aktivní dovolené? Rádi plachtíte, nebo se potápíte a než turistické prohlídky vám je milejší objevovat krajinu na kole? Máte rádi horolezectví a dobývání vrcholů a není vám cizí se z nich spustit rogalem (paragliding)? Chorvatsko je pro vás to pravé!

Jedinečný chorvatský mořský pejzáž, překrásné členité pobřeží, zátoky, pláže s borovicovým lesem a dokonalá malá přímořská městečka, rozsutá po pevnině a více než tisíci ostrovech, zcela plení svojí výjimečností. Ať plujete podél pobřeží nebo se potápíte v modrých hlubinách moře s bohatstvím flory a fauny, objevíte podivuhodný svět minulých staletí, od antických amfor až po potopené galéry a loďstvo, zničené ve víru dvou světových válek. Zjistíte, že chorvatské pobřeží je pravým rájem pro nautiky a potápěče. Zachovalá příroda je ideálním místem pro všechny vás, co rádi děláte pěší a horské túry, kempujete a máte radost z odpočinku a návratu k opravdové přírodě. Samozřejmě ještě je tu jezdectví a cyklistika, četné stezky a túry, které vás odvedou v různých směrech a v rytmu, jaký si přejete a máte rádi. Na závěr, pokud připadáte kategorii milovníků adrenalinových aktivit jako jsou rafting, parašutistka nebo paragliding, peřeje i řeky od středního Chorvatska až po Dalmácii, stejně jako spouštění z výšek Biokova a Vidovy Gory na Brači, vám odhalí Chorvatsko jako zemi výjimečných výzev.

Cyklistika
Od nezpevněných polních cest vhodných pro horská kola až po asfaltky, které jsou ideální pro rodinné vyhlídkové jízdy – různorodost zdejšího kraje je taková, že si každý najde svou ideální trasu. Poznámka: Poté, co Eddy Mercx, pětinásobný vítěz závodu Tour de France, po svém pobytu v Chorvatsku prohlásil „Bylo by krásné zde jet nějaký velký závod“, se v roce 2004 v rámci slavného Giro d’Italia jely v Istrii dvě etapy.
Golf
croatia_istra_golf_0001Ještě nedávno byl golf tradičně považován za sport bohatých. Od té doby se v Chorvatsku učinilo mnoho pro jeho popularizaci a tak si golf stále více lidí vybírá jako ideální formu rekreace a odpočinku v přírodě. Přestože v Chorvatsku momentálně není k dispozici osmnáctijamkové hřiště vyjma jednoho v Národním parku Brijuni a několika soukromých, s několika devítijamkovými hřišti, díky ideální krajině a mírnému klimatu se Chorvatsko plánuje afirmovat jako významná golfová destinace východního jaderského pobřeží.
Jízda na koni
croatia_hotel_sveti_mihovil_028Nejznámější chorvatská jezdecká centra a jízdárny se nachází v Slavonii, Istrii a Dalmácii. Pro své  malé rodinné farmy, ale i moderní jízdárny s nabídkou  školy jízdy na koních, odborného tréninku a stále populárnější hipoterapie a také nejznámější tradiční jezdecký závod „Sinjskou alku“ je Chorvatsko vhodnou destinací pro jezdce. V Đakovu (Slavonie) se nachází i státní hřebčín, ve kterém se již od třináctého století chová známé koňské plemeno lipicánů.
Kanoe
croatia_hotel_sveti_mihovil_032Víte, že jízda na kánoi je ve zdejších krajích víc jak staletou tradicí? Tradiční chorvatské kánoe, tzv. „trupice“ se i dnes používají pro rybaření a transport v ústí řeky Neretvy. Kánoe jsou vhodné pro rodinné a skupinové výlety s průvodci, kteří vám ukážou hrady a pevnosti jako jsou Trakošćan, Ozalj a Dubovac na Kupě až po Radmanovy mlýny na řece Cetině nebo mlýny na řece Krce. Obzvlášť atraktivní výhled vás čeká na ostrůvku Visovac s klášterem, který se nachází uprostřed ostrůvku vytvořeným řekou Krkou.
Kajak
Brod-na-Kupi-KayakBez ohledu na to, zda se jedná o adrenalinové sjíždění řek nebo klidné vyjížďky po moři, chorvatské vody skýtají velký výběr. Přestože se jarní vyšší stavy řek doporučují zkušeným vodákům a letní nižší stavy zase začátečníkům, skoro každá řeka nabízí různé stupně obtížnosti. Řeky jako Dobra, Mrežnica, Una, Kupa, Korana na severu až po Cetinu a Zrmanju na jihu uprostřed národních parků při projížďce na kajaku skýtají dosud neobjevené výhledy.
Plachtění a nautika
croatia_kvarner_lovran_000466 ostrovů, 652 ostrůvků, 389 útesů a 78 skalisek je víc než tisíc a jeden důvod pro splněný sen každého návštěvníka Jadranu. Ideální rozložení ostrovů, které od sebe nejsou vzdáleny víc než 10 námořních mil, se zhruba 1500 zálivy a přístavy na ostrovech i na pobřeží, činí chorvatský Jadran ideálním jak pro jachting, tak i pro plavby na motorových člunech. 56 moderních marin se zhruba 16 000 místy pro kotvení a 5 500 místy pro odstavení lodí na pevnině je k dispozici po celý rok. Ve většině zmíněných marin je možné si pronajmout jachty nebo se zapsat do profesionálně organizovaných kurzů plavby a jachtingu.
Rafting
croatia_dalmatia_starigrad_0015 (1)Jestliže hledáte kvalitní rafting, zapamatujte si následující jména řek: Kupa, Dobra, Mrežnica, Korana, Una, Zrmanja a Cetina. Výběr organizovaných rafting výletů zahrnuje i průvodce a vybavení pro každého člena posádky. Podle stupně obtížnosti se chorvatské řeky většinou řadí do kategorie 3. Pouze několik úseků řeky Dobra a Una je zařazeno do kategorie 4, což znamená, že se od posádek požaduje velmi dobrá technika, kondice a sehranost.
Potápění
croatia_dalmacija_jezera_0004 (1)Členitý podmořský reliéf ze zhruba 50 m hloubky na severu padá až do hloubky 250 m u ostrova Palagruža a u ostrova Jabuka dosahuje hloubky až 1300 m. Zkušení potápěči, kteří vyhledávají atrakce jako endemické druhy flory a fauny Jadranu, nebo potopené římské galéry a vojenské lodě, mohou využít organizované ponory. Dále se nabízí různé kurzy jak pro pokročilé potápěče, tak i pro začátečníky.
Sportovní rybolov
Brod-na-KupiVíte, že první harpuna pro podvodní rybolov se dostala do Chorvatska již na začátku 20.století a že se první mistrovství světa v podvodním rybolovu konalo v roce 1957 v Malém Lošinjí? Bez ohledu na to, zda rybaříte na řekách, na moři nebo pod vodou, v Chorvatsku si definitivně splníte své rybářské sny. Pro nejrůznější mořské druhy jako je kanic, zubatec , pražman a tuňák až po sladkovodní druhy jako jsou pstruzi a sumci, se Chorvatsko řadí mezi vrcholné světové destinace pro sportovní rybáře.
Speleologie
croatia_dalmacija_vis_0003Chorvatsko jako krasový kraj oplývá jeskyněmi. Nejznámější a nejkouzelnější z nich je Modra spilja (Modrá jeskyně) na ostrově Biševo a Zmajeva Špilja (Dračí jeskyně) na ostrově Brač. Jeskyně pohoří Papuk a krajů Kordun, Lika, Dalmácie a Zagory jsou otevřeny pro veřejnost a pro shlédnutí různých forem stalaktitů a stalagmitů zde není zapotřebí žádných zkušeností. Nejatraktivnější jeskyně se nachází na Istrii, v kraji Gorski kotar, na Medvednici, a opravdovým milovníkům podzemí doporučujeme jeskyni Vetrenica u Záhřebu, Cerovačke spilje u města Gračac a Lukina jama na Velebitu.

zdroj a foto: HTZ, croatia.hr

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!