Volkswagen Užitkové vozy představil na Caravan Salonu v Düsseldorfu koncept kempinkového minivanu California Concept. Navzdory svému názvu plně dokončený a funkční prototyp předznamenává budoucnost řady a poskytuje pohled na to, co přijde v roce 2024. California Concept vychází z dlouhé verze Multivanu uvedené na trh v roce 2021, díky čemuž je větší než její předchůdce California 6.1. Využívá hybridní motor, asistenční a informačně – zábavní systémy nejnovější generace i nové funkce.

Kompletně předělaný obytný prostor

Poprvé je California vybavena posuvnými dveřmi ze strany kuchyně, čímž lépe využívá prostor kolem vozidla a dává nový rozměr letnímu kempování. Druhé posuvné dveře přinášejí větší flexibilitu, čímž je nyní California mnohem všestrannější než kdykoli předtím. Koncept je na levé straně vybaven markýzou s kloubovým ramenem a stínící plachtou na straně pravé, čímž je auto před sluncem nebo deštěm chráněno na obou stranách. Markýza je vybavena také integrovanou klikou, která je bezpečně uložena v krytu markýzy.

Kuchyně přístupná z venku

Kuchyňský blok na levé straně zasahuje jen do poloviny šířky dveří, ale zároveň vytváří prostor i pro letní kuchyni, protože vaření je možné i zvenčí. Zásuvky, stejně jako chladnička jsou dostupné zevnitř i zvenčí. V kuchyňském bloku je jasný pořádek a obsahuje vše potřebné, zásuvky, skříňky, umyvadlo a 40 litrový chladící box. Kromě výsuvné indukční varné desky na 230 V je zde také klasický plynový sporák. Pro vytvoření příjemné atmosféry je v kuchyni integrovaná odnímatelná stolní lampa, která může posloužit například na kempingovém stole. Pokud je potřeba ještě více světla, LED lampy na ramenou markýzy zaručí dostatečné osvětlení.

Samostatná sedadla místo lavice

Další zásadní změnou je, že zadní lavice známá z předchozích modelů je v modelu California Concept nahrazena individuálními sedadly s variabilním nastavením a funkcí lůžka. Samostatná sedadla zlepšila pocit pohodlí například při pojídání, protože se dají nezávisle na sobě posouvat a tím vytvořit pro každého samostatný komfort. Tento systém má ale i malou nevýhodu, když namísto velkého úložného boxu pod lavicí jsou nyní k dispozici jen malé přihrádky na drobnosti. Sedadla jsou potažena odolnou látkou příjemnou na dotek v designu Melange.

Inteligentní ovládání

Všechny důležité funkce kempinkové části vozidla lze ovládat z dotykové obrazovky tabletu, který je umístěn vlevo nad kuchyní na skříňce u C-sloupku. Pomocí ní je možná kontrola stavu naplní a ovládání funkcí osvětlení, chladničky, přídavného topení a pod. Tablet je připojen na internet a lze jej vyklopit, čímž se nabízí možnost sledování například filmů. Ovládá se jím i výsuvný mechanismus střechy.

Zvedací střecha

pop-top střecha se skládá z lehkého hliníkového střešního pláště a třívrstvého klínu s velkým otvorem vpředu. Spolu s velkými bočními okny se nabízí panoramatický výhled. Stejně jako u všech modelů California je nejvyšší poloha výsuvné střechy vpředu. Téměř 1,2 m široké lůžko nabízí komfortní odpočinek zajištěný pohodlnou matrací a pružinovými plotnami. Zásuvky USB-C a LED světla zabezpečují napájení a osvětlení prostoru výsuvné střechy. Spolu se spodním lůžkem se tak nabízí místo ke spaní pro čtyři osoby.

Funkce Multivanu

Přechod na Multivan otevírá přístup i k novým funkcím. Nová California je vybavena elektronickou parkovací brzdou namísto manuální. Dodatečný úložný prostor poskytují také praktické zásuvky pod výškově nastavitelnými otočnými předními sedadly a samostatná sedadla vzadu. Dostatek úložného prostoru je také v horní a dolní kuchyňské skříňce. Kabinu příjemně prosvětlí stmívatelné podsvícení kolem střechy. Díky paletě dostupných barev lze podsvícení skříněk přizpůsobit náladě každého.

Produkční verze dorazí na trh v příštím roce. Nová California by však měla následovat úspěchy předchůdců i kvůli novému konceptu se dvěma posuvnými dveřmi a inteligentnější konstrukcí nábytku. Přestože studie vychází z plug-in hybridního Multivanu, k dispozici by měly být všechny typy pohonu, které Multivan nabízí.

Přečtěte si také:  Volkswagen Užitkové vozy slaví 30. výročí svého závodu v Polsku

Fotogalerie

Zdroj: Volkswagen

Líbil se Vám akromobil.cz?

Naši redakci můžete podpořit peněžitým darem
v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:

2400806950 / 2010

QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.