Ford ve spolupráci s předním výrobcem obytných vozů Westfalia představil novou generaci oblíbeného kempingového minivanu Nugget. Transit Custom kombinuje nejmodernější automobilové a interiérové funkce s unikátním zónovým rozdělením, čímž si i nadále zachovává odlišnost od svých konkurentů. Poprvé přichází s možností volby pro elektrifikovaný, flexibilní plug-in hybrid (PHEV).

Nová generace Ford Nugget těží z vylepšených technologií, jízdních vlastností a designových řešení nejnovějších modelů Transit a Tourneo Custom, které patří ve svých kategoriích k bestsellerům. Platformu, na které je novinka postavena, uvedl Ford na trh teprve letos. Zcela nový podvozek s nezávislým zavěšením zadních kol zlepšuje kultivovanost i ovladatelnost. Navíc k dispozici jsou také modely s pohonem všech kol.

Společnosti Ford a Westfalia v novém modelu výrazně zvýšily úroveň kvality i ergonomie. Zcela propracovaný obytný prostor i nadále využívá oblíbeného zónového uspořádání s oddělenou spací, obytnou a kuchyňskou zónou. Toto jedinečné řešení interiéru znamená, že i při rozložení dvojlůžka se lze po kabině volně pohybovat, vařit nebo nastupovat a vystupovat. Ještě lepší pohyb napříč kabinou a přesun z předních sedadel do obytného prostoru usnadňuje nový design palubní desky a rovná podlaha. Při nastupování a vystupování je zase napomocná nižší podlaha a integrovaný boční schůdek v kombinaci s posuvnými bočními dveřmi a zadními výklopnými dveřmi.

Vylepšení unikátní obytné koncepce

Sedací část je bezpečným a pohodlným místem k cestování a po zaparkování se snadno přemění na jídelní a spací kout. Vedle optimalizovaných úložných prostorů a vysoce kvalitních materiálů se Ford postaral io některé speciální prvky výbavy jako jsou například vyhřívaná otočná kapitánská křesla řidiče a spolujezdce a unikátní třímístná zadní lavice, která může být volitelně také vyhřívána. Do standardní výbavy jsou zahrnuty rovněž nové reproduktory a konektory USB-C pro cestující na zadní lavici.

Optimalizované uspořádání kuchyně do L zpříjemňuje vaření. Praktická nová zásuvková chladnička usnadňuje přístup k obsahu a je dostatečně velká na to, aby se do ní daly ukládat láhve ve svislé poloze. V kombinaci s novou integrovanou varnou deskou a dřezem přináší nový design o 20 % více prostoru na pracovní desce. Dodávka teplé vody je nyní v kuchyni ve standardu. Zásuvky s automatickým dovíráním a výsuvné úchyty zvyšují při vaření komfort.

Oproti předchozímu modelu přináší nový Nugget několik zásadních konstrukčních vylepšení včetně výklopné střechy, která zvyšuje prostor nad hlavou v kuchyni při sklopeném horním lůžku. Nové jsou také ovládací prvky zadní lavice, které usnadňují její přeměnu na lůžko. Standardem je nyní i zadní vývod pro teplou/studenou sprchu, na přání lze dodat stan na zadní dveře. Zážitek z kempování dále umocňují zcela nové prvky výbavy, nová integrovaná úložná místa pro kempingový stůl a křesla a praktické zatemňovací rolety namísto závěsů.

Přečtěte si také:  Nové polointegrované Rapido C03 s kompaktními rozměry a dostatkem prostoru

Inteligentní high-tech funkce

Vedle novinek v kempingové výbavě nabízí Nugget také high-tech funkce, které zlepšují na cestách konektivitu. Díky bezdrátovému nabíjení a standardně dodávanému 5G modemu se mohou všichni cestující pobavit a komunikovat se světem bez obav, že se jim vybije baterie v telefonu nebo vyčerpají data. Na přání dodávaná solární střecha pomáhá napájet interiérové spotřebiče nebo dobíjet kempingovou baterii. Za ideálního počasí může generovat více energie, než kolik spotřebují vestavěné funkce. Speciální 7palcová barevná dotyková obrazovka v obytném prostoru usnadňuje ovládání vytápění a osvětlení, stejně jako kontrolu hladiny vody a stavu baterie. K jejím novým funkcím patří také ovládání LED osvětlení interiéru včetně ambientního osvětlení a funkce měření náklonu pro snazší nastavení vozidla do roviny na nerovném povrchu. K dispozici je také aplikace, která prostřednictvím Bluetooth přemění chytrý telefon na dálkové ovládání funkcí kabiny.

Stylový kokpit je vybaven plně digitálním sdruženým přístrojem a velkou, 13palcovou dotykovou obrazovkou. Vyhledání cíle cesty, zábavu a kontakt se světem usnadňuje nejnovější software Ford SYNC 4. Online navigaci, audio i komunikační funkce systému lze ovládat prostřednictvím dotykové obrazovky nebo přirozenými hlasovými pokyny. Bezdrátová integrace Android Auto a Apple Carplay je součástí standardní výbavy.

Bezpečnost a plug-in hybridní pohon

Zvláštní pozornost byla věnována tomu, aby byl nový Nugget bezpečný a snadno ovladatelný i pro řidiče zvyklé na menší vozidla. Kromě pozice za volantem podobné osobnímu automobilu a nové osmistupňové automatické převodovky Nugget disponuje souborem pokročilých asistenčních systémů. Inteligentní Adaptivní tempomat s aktivním udržováním v jízdním pruhu pomáhá snižovat únavu při dlouhých jízdách po dálnici nebo posouvání v kolonách, zatímco při manévrování ve stísněných prostorách řidiče podporují couvací asistent a 360° soustava kamer.

Přečtěte si také:  Plně vybavený a stylový kempingový minivan Froggy Motorhome FM 1.1

Novinkou pro Kempingový minivan Ford Nugget je plug-in hybridní pohon (PHEV), postavený na stejných technických řešeních jako v modelu Ford Kuga Plug-in Hybrid, nejprodávanějším plug-in hybridu v Evropě v letech 2021 i 2022. Hnací soustavu PHEV tvoří zážehový motor o objemu 2,5 l s atkinsonovým cyklem, akumulátor s využitelnou kapacitou 11,8 kWh a elektromotor. Ústrojí, které umožňuje jízdu na čistě elektrický pohon, dosahuje nejvyššího výkonu 171 kW (232 k).

Fotogalerie

Závěr

Zcela nový Ford Transit Custom Nugget navazuje na dlouholeté partnerství Fordu s předním výrobcem obytných vozů Westfalia, které značce dává ideální pozici k tomu, aby mohla těžit ze silné poptávky na evropském trhu obytných vozů. V zájmu pohodlí cestujících Ford při navrhování nového Nuggetu vycházel z luxusního designu kabiny modelu Tourneo Custom se špičkovým dílenským zpracováním a kvalitních materiálů. V obytném prostoru se zákazníci mohou těšit na nové prémiové povrchové úpravy, vylepšenou funkčnost a elektřinu z volitelně dodávané solární střechy. Zatím nepadlo rozhodnutí o tom, kdy bude dostupná čistě elektrická verze. Je pravděpodobné, že Ford, stejně jako ostatní čeká na výsledek o prosazovaném předpisu, kdy budou moci držitelé řidičského oprávnění skupiny B při využívání alternativní techniky pohonu řídit i vozidla s celkovou hmotností do 4,25 tuny. Výroba nové generace modelu Transit Custom Nugget bude zahájena pro vybrané evropské trhy na jaře 2024.

Zdroj: Ford

Líbil se Vám akromobil.cz?

Naši redakci můžete podpořit peněžitým darem
v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:

2400806950 / 2010

QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.