Při plánování dovolené po vlastní ose málokoho napadne zabývat se myšlenkou nad povinnou výbavou té které země. Evropské státy mají většinou jednotná pravidla ohledně základních prvků výbavy, ale najdou se odlišnosti, o kterých řidiči nevědí. Některé mají i vlastní speciality, například, alkotester, hasicí přístroje nebo dokonce sadu náhradních žárovek.

Obsah:

  1.  Stručný přehled části povinné výbavy a co vybrané země požadují
  2. Odlišnosti v povinné výbavě podle země

 

Povinná výbava, co je potřeba mít v zahraničí
Ilustrační foto. Zdroj: OAMTC


Policie může povinnou výbavu kontrolovat, což znamená, že nelze vyloučit ani případná sankce, pokud vám z ní bude něco chybět. Nabízíme stručný přehled části povinné výbavy a co vybrané země požadují.

1. Reflexní vesta

Reflexní vesta je v podstatě povinná v celé Evropě. Dochází zde totiž k rozdílu mezi povinnou výbavou a povinností obléci si vestu při opuštění vozidla při nouzovém stání. Některé země sice nepředepisují reflexní vestu v povinné výbavě, ale požadují její oblečení při nouzovém stání. Takový rozdíl se týká například Itálie, Chorvatska, Bulharska, Polska či Maďarska. Pokud v těchto zemích policie zastaví řidiče bez reflexní vesty v autě, nic mu nehrozí. Pokud však vystoupí z vozidla bez ní, měl by si připravit peněženku.
Liší se i pravidla pro počet reflexních vest ve vozidle. Některé země předepisují jen jednu. No i zde platí, že kdokoliv vystoupí z vozidla, musí mít vestu oblečenou. Navíc několik států, které můžete mít na trase na dovolenou, předepisují vestu pro každého člena posádky. To platí, například, v Česku, Maďarsku, Chorvatsku, Bulharsku nebo Slovinsku.
Vesta se musí nacházet uvnitř kabiny, podle možnosti v dosahu řidiče, čili v odkládacím složce před spolujezdcem.

2. Výstražný trojúhelník

Trojúhelník je předepsán v povinné výbavě v každé evropské zemi, s výjimkou Irska a Makedonie. Odlišný režim platí v Turecku a na Kypru, kde jsou ve vozidle povinné dokonce dva výstražné trojúhelníky. Stejný předpis platí pro jízdní soupravy (vozidlo s přívěsem) v Chorvatsku, Makedonii, Černé Hoře, Srbsku a Slovinsku. Ve Španělsku zase platí pro všechny tam evidované vozidla, čili i pro pronajaté osobní auta.

3. Lékárnička

Lékárnička je samozřejmostí v celé Evropě. Doporučujeme, abyste si před cestou ve vlastním zájmu ověřili expiraci jejího obsahu. Během jízdy i v cíli se může přihodit menší úraz a lékárnička je ideální řešení. Důležitý je především účinek dezinfekčních prostředků a zachování sterility obvazů. Zkontrolujte také stav náplastí, zejména lepicích ploch.

4. Náhradní žárovky

Sada náhradních žárovek v povinné výbavě v mnoha zemích nefiguruje. V jiných jsou zase povinné, konkrétně v Srbsku, Černé Hoře, Česku, Chorvatsku, Albánii a Francii. Tento předpis se však týká pouze běžných halogenů, které může řidič sám vyměnit. Neplatí tedy pro vozidla s bi-xenonovými nebo LED světlomety.

5. Hasicí přístroj

Ve většině zemí se hasicí přístroj v povinné výbavě nenachází, výjimkou jsou, například, Bulharsko, Polsko a Rumunsko. I když povinná výbava neobsahuje hasicí přístroj, rozhodně je vhodné nějaký v autě mít. I když nejde o nejlevnější položku a navíc vyžaduje určitou minimální údržbu, v krizové situaci se může hodit. Důležitý je typ hasicího přístroje a zejména jeho velikost. Příliš velký bude v zavazadlovém prostoru překážet, příliš malý se zas brzy mine.

6. Tažné lano

Lano podobně jako žárovky ve většině států z povinné výbavy vypadlo. Je to pochopitelné, protože moderní vozidla se už táhnout nesmějí. Přesto je tažné lano povinné v Albánii, Makedonii, Černé Hoře a Srbsku.

7. Zpráva o nehodě

Standardizovaný evropský dokument Zpráva o nehodě je předepsán v Srbsku a Černé Hoře, v ostatních zemích se doporučuje. Nehoda se může přihodí kdykoliv a kdekoliv a tento formulář budete potřebovat i při nahlašování pojistné události vaší pojišťovně nebo vymáhání peněz od zahraniční pojišťovny. Á propos nehoda: nezapomeňte na potvrzení o pojištění, tzv. zelenou kartu!

 

Víte například to, že ve Španělsku musíte mít dvoje dioptrické brýle nebo v Belgii musí nosit motorkář předepsané oblečení či to když zaparkujete vozidlo v Estonsku v kopci, tak ho musíte zajistit klínem? Na veškeré odlišnosti v povinné výbavě se zaměřil UAMK a udělal pro vás komplexní přehled, který naleznete na nasledujíci stránce.

Odlišnosti v povinné výbavě podle země.

Líbil se Vám akromobil.cz?

Naši redakci můžete podpořit peněžitým darem
v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:

2400806950 / 2010

QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.