Po více než 20 letech a dvou generacích nastal čas na úplnou obnovu oblíbeného kempinkového minivanu California, který se od roku 2003 vyrábí výhradně v režii Volkswagen Užitková vozidla. Poslední vyrobená vozidla dosud nejúspěšnějšího modelu budou odměněna nálepkou „Last Edition“. Světová premiéra nové generace modelu California se uskuteční 7. května 2024.

Volkswagen California byl a stále je nejoblíbenějším obytným vozidlem ve své třídě. Ve variantách Beach, Coast a Ocean je v aktuálním vydání California 6.1 oblíbenější než kdykoli předtím a v současnosti je vyprodán. Možnost individuálního objednání u prodejců skončila. Posledních 1 500 kusů modelu, které do léta sjedou z výrobní linky v Hannoveru-Limmeru, budou moci fanoušci poznat už z dálky. Na D-sloupek totiž dostanou nálepku s označením „Last Edition„.

Volkswagen California 6.1
Označení poslední edice Volkswagenu California 6.1 Last Edition. Foto: Volkswagen Commercial Vehicles

35 let Californie

Volkswagen California T3

Historie modelu California byla zahájena v roce 1988 speciálním modelem obytného vozidla na bázi generace Transporter T3. Později v létě téhož roku byla tato první California představena na veletrhu Caravan Salon (tehdy se ještě konal v Essenu). Na objednávku byl k dispozici ve dvou barvách „Pastelová bílá“ a „Masala červená“. Interiéroví designéři prokázali svůj smysl pro styl čistým designem bílo-šedé kuchyňské linky. Obytný vůz stál 39 900 DM. Díky atraktivní ceně, promyšleným detailům a robustní technice Transporteru se California okamžitě stala bestsellerem, již v prvním roce se prodalo 5000 kusů. V následujících letech se California vyvinula ze speciálního modelu do vlastní modelové řady, která se stávala stále populárnější a za tři roky si získala více než 22 000 řidičů kempingových minivanů.

Volkswagen California T3
Volkswagen California T3. Foto: VW Commercial Vehicles

Volkswagen California T4

Přechod z T3 na T4 v srpnu 1990 se rovnal technické revoluci. Po čtyřech desetiletích vozů Transporter s pohonem zadních kol a čtyřválcovými plochými motory specialisté na užitková vozidla jednoduše vše obrátili naruby. Motor přesunuli dopředu a odtud poháněli přední nápravu. Tím se změnilo všechno: konstrukce, podvozek, motory i dostupný prostor. Nyní bylo podstatně více místa, zvláště vzadu. A California T4 tento dodatečný prostor dokonale využila: poskytovala více prostoru pro cestování než kterýkoli jiný obytný vůz té doby. Slogan v reklamách při uvedení na trh zněl: „Hotel California. Klidná lokalita, komfortní vybavení, panoramatický výhled zaručen“, který odkazoval na píseň skupiny Eagles a hotel v západním Hollywoodu, který se v ní nachází. Celkově byl model California T4 dalším hitem, kterého se do roku 2003 prodalo přibližně 39 000 kusů.

Přečtěte si také:  Glénan Concept Cars zaujme modernizovanými minivany a novým modelem HorizonVan UP
Volkswagen California T4
Volkswagen California T4. Foto: VW Commercial Vehicles

Volkswagen California T5

California na základě páté generace modelu Transporter přinesla nový rozměr komfortu pro kompaktní obytná vozidla. I tato California však zůstala věrná inovativní prostorové koncepci původního modelu. Do roku 2015 se přibližně 55 000 nadšenců karavanů rozhodlo pro model California T5, který se již dávno stal nejúspěšnějším karavanem ve své třídě. Detaily, jako například postel s lamelovým roštem integrovaná do výsuvné střechy, kempingové židle uložené v zadních dveřích nebo kempinkový stolek zacvaknutý do posuvných dveří, zajistily Californii pověst švýcarského armádního nože pro kempující.

Volkswagen California T5
Volkswagen California T5. Foto: VW Commercial Vehicles

Volkswagen California T6

V roce 2015 následoval model založený na šesté generaci Transporteru, který díky mnoha asistenčním systémům posunul prodej na novou úroveň. V roce 2017 California T6 překonala rekord modelové řady s 15 155 novými registracemi za jeden rok.

Přečtěte si také:  Úložný box Calicamp s venkovní kuchyní pro Volkswagen Multivan a California
Volkswagen California T6
Volkswagen California T6. Foto: VW Commercial Vehicles

Volkswagen California T6.1

Od roku 2019 nová California 6.1 plynule navázala na úspěch svých předchůdců. Jednou z jejích novinek je dotykový displej ve střešní konzoli, pomocí kterého lze ovládat všechna základní nastavení kempinkového minivanu a vyvolávat nejrůznější informace.

Volkswagen California T6.1
Volkswagen California T6.1. Foto: VW Commercial Vehicles

Nová generace

Světová premiéra nástupce se uskuteční 7. května 2024, kterou fanoušci budou moci živě zažít digitálně prostřednictvím internetu. Nová generace modelu California se bude vyrábět od léta 2024 v německém závodě VW Commercial Vehicles v Hannoveru.

Světová premiéra nové Californie
Světová premiéra nové Californie bude 7. května 2024. Foto: Volkswagen Commercial Vehicles
Zdroj: VW Commercial Vehicles

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!