Reklama
Již třetí rok v řadě představuje výrobce obytných automobilů z Allgäu novinky v oblasti elektrické mobility. Letos společnost předvedla první sériově vyráběné vozidlo Dethleffs s plug-in hybridem, kterým zdůrazňuje svou průkopnickou roli v oblasti elektromobility v průmyslu s rekreačními vozidly.
Logo Dethleffs Globevan e-Hybrid

Základem pro Globevan e.Hybrid je Ford Transit Custom, jehož hnací nápravy jsou poháněny čistě elektricky. Větší kapacita (13,6 kWh) kapalinou chlazené lithium-iontové baterie umožňuje v závislosti na modelu čistý, tedy bez-emisní dojezd až 50 km. Celkově Globevan nabízí samozřejmě větší dojezd. Ten je dosaženo prostřednictvím „Range Extender“ benzinového motoru EcoBoost o objemu 1,0 l, který slouží výhradně jako generátor pro nabíjení baterie.

Výhoda kombinace hybridu

Dethleffs Globevan může být ve městech poháněn čistě elektricky, což znamená volný vstup do míst bez omezení, nakolik se na hybridy nevztahují žádné zákazy. Zároveň energie, která je generována brzděním nebo rekuperací, umožňuje obzvlášť energeticky efektivní jízdu s nízkou spotřebou paliva. Spalovací motor pracuje vždy v optimálním rozsahu otáček s maximálním točivým momentem a dodává akumulátoru energii, která zase napájí elektromotor. Kombinace elektrického a spalovacího motoru dosahuje točivého momentu 355 Nm a výkonu 92 kW (126 k). Globevan tímto dosahuje celkový maximální dosah 500 km.
Baterie se mohou nabíjet také pomocí externích zdrojů napájení. Doba nabíjení na 100% na stanici s rychlo-nabíjením je 3 hodiny, z běžné domácí zásuvky se tato doba prodlouží na 5,5 hodin. Pro efektivní použití v každé situaci lze vybrat ze čtyř režimů elektrického řízení.

Reklama
Dethleffs Globevan e-Hybrid

Klasické uspořádaní minivanu

Globevan e.Hybrid je zařízen v klasickém stylu, typickém pro minivany. Na straně řidiče má místo kuchyňský blok obsahující plynový sporák s dvěma hořáky a umyvadlo s elektrickým přívodem vody. Díky 16 litrovému kompresorovému chladicímu boxu můžeme skladovat nejen chutné jídlo, ale i ingredience a nápoje. Protože plynová bomba a nádrž na čistou a odpadní vodu nejsou v kuchyňském bloku, malá kuchyň má praktickou zásuvku a dostatek úložného prostoru. Konzumuje se u stolu, který se v případě potřeby jednoduše zavěsí na kuchyňský blok nebo se prakticky může využít v zadním odkládacím prostoru. Další úložný prostor se nachází v zadní části vozidla ve skříňce pod střechou a v nábytkovém bloku, který se napojuje přímo na kuchyňsky. Dvoumístná lavice se jednoduchým způsobem dá přeměnit na lůžko o rozměrech 190×90 cm. Posuvná lavice se v případě potřeby dá zcela odstranit, čímž vznikne velká plocha na přepravu rozměrnějších nákladů. Další lůžko 190×110 je ukryto pod výklopnou střechou. Podlaha sendvičové konstrukce je pokryta PVC povlakem v atraktivním designu tmavého dřeva. V kombinaci se stříbrno-šedým nábytkem a antracitovými prvky je výsledkem moderní a svěží interiér, který zpříjemňuje ještě LED osvětlení umístěné pod střechou.

Minivan pro všechny příležitosti

Globevan e.Hybrid může přes týden sloužit jako automobil pro čtyři na každodenní využití a přes víkend jako obytné vozidlo na útěk do přírody. Téměř pět metrů dlouhý a dva metry široký minivan zprostředkovává během jízdy skutečný pocit osobního auta, které se vejde na kterékoliv standardní parkovací místo. K příjemnému jízdnímu komfortu přispívá i automatická převodovka a mnoho asistenčních systémů z dílny Fordu.

Otázkou zůstává, jak budou nový model akceptovat zákazníci relativně vysokou pořizovací cenu 74.990, – Eur.

Foto: Dethleffs, ampnet
Reklama