Neděle, 25. září, 2022

Výpočet hmotnosti a zatížení obytného automobilu

Důvěřuj ale prověřuj. Je logické, že to platí i pro bezpečnost silničního provozu a zároveň pro ochranu před pokutami. Pro jednoduchou kontrolu zátěže obytného automobilu vhodně a rychle poslouží následující kalkulačka ve formě tabulky, která je pro představu o její funkci předvyplněna údaji. Každé šedé pole je editovatelné. Pro správnost výpočtů budete potřebovat:

  • údaje z technického průkazu
  • hmotnost prázdného vozidla
  • zaznamenané hmotnosti posádky a nákladu
  • odměřené vzdálenosti umístění zátěže od přední nápravy.
Reklama

Výpočet celkové hmotnosti a zatížení náprav

 

Reklama

Analýza výsledku. Co dělat při přetížení?

Zjistili jste při výpočtu užitečného zatížení vašeho obytného auta překročení jednoho nebo více maximálních zatížení? Při překročení celkové hmotnosti je řada pouze jedna: snížit hmotnost nákladu, dokud nebude hmotnost v zelené barvě. Při vyhovující hmotnosti, ale přetížení některé z náprav, pomůže rozmístění nákladu. Při nakládání vozidla je třeba vzít v úvahu několik věcí vzhledem k ramenu páky a zatížení nápravy. Mezi přední a zadní nápravu je nejlepší zabalit těžká zavazadla a těžké vybavení. Začněte těžkými předměty, které se nejlépe ukládají dole mezi nápravami.

Hmotnost nákladu uloženého mezi nápravami působí na každou z nich závisle na vzdálenosti umístění zátěže. Rozdíl mezi skutečnou hmotností naloženého předmětu a zátěží na zadní nápravě je zátěž na přední nápravě.

Při naložení předmětu za zadní nápravou dochází k efektu páky, výsledek na přední nápravě získává zápornou hodnotu, čímž v konečném důsledku vede k její odlehčení. Pokud je těžký náklad dokonce přepravován na vzadu namontovaném nosiči, působí to díky zákonu pák ještě intenzivněji. Více informací získáte na stránce Hmotnost a zatížení obytného automobilu.

Vše o zatížení vozidla, rady a tipy při nakládání

Hmotnost a zatížení obytného automobilu

Při přípravě na dovolenou a nakládání obytného automobilu se snadno zapomene, že je třeba dodržovat určité pokyny. Hmotnost hraje hlavní roli, protože na ní závisí bezpečnost silničního provozu.

Reklama

Související články k tématu o hmotnosti a zatížení vozidla

Weinsberg CaraHome 650 DG

Obytné vozy Weinsberg 2022 získávají vyšší užitečné zatížení

Všichni to známe, když je třeba sledovat hmotnost výbavy a zavazadel při nakládání vozidla, zvláště při dodržení hranice 3500 kilo. Weinsberg však našel na to recept. Inovaci v obytných automobilech Weinsberg pro rok 2022 představuje technologie Superlight. Znamená to mnohem víc, než jen nechat některé věci stranou. Už žádný stres při nakládání zavazadel. Weinsberg umožňuje...
Morelo Empire Liner

Mýtné pro automobily nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2021 mění, pro majitele...

Od 1. ledna se mění sazby mýtného pro automobily nad 3,5 tuny. Poplatek za užití dálnic a některých silnic I. třídy bude po novém třísložkový. Kromě sazby za užití komunikace bude také započítán poplatek za hluk nebo znečištění. Změny vyplývají ze schváleného vládního nařízení ze dne 16. listopadu 2020, kterým se mění nařízení vlády...
Porovnání užitečného zatížení obytných automobilů: Kolik si vzít s sebou?

Porovnání užitečného zatížení obytných automobilů: Kolik si vzít s sebou?

Mnoho rodin si plánuje dovolenou obytným automobilem, ale kolik zavazadel si vlastně mohou s sebou vzít? Jaké modely vozidel jsou pro rodiny vhodné, pokud jde o užitečné zatížení? Německý automobilový klub ADAC hledal na tyto otázky odpovědi a prozkoumal z hlediska kapacity užitečného zatížení pět konceptů obytných automobilů v třídě do 3,5 tuny. Základem pro...

Inzerce

Možnost publikovat zdarma inzeráty tykající se karavaningu a kempingu. Profesionální prodejci se mohou pochlubit svou nabídkou a oslovit tak množství čtenářů.

Magazín

Akromobil.cz se představuje jako mediální platforma za účelem přinášení nejnovějších a nejdůležitějších zpráv ze světa obytných automobilů, karavanů a cestování.

Kemping

Stellplatz, karavanové stání a parkování, kempování. Místa s podrobným popisem s možností vyhledávání a filtrace. Ověřené tipy na výlety od čtenářů.