Italská značka Laika se v modelovém roce 2024 vrací s konceptem integrovaného vozidla. V prémiové řadě prezentuje po redesignu nový Kreos H 5109, který bude zároveň novým top modelem výrobce. Návratu předcházely dva roky výzkumu a stanovení nové definice konceptu luxusního obytného auta, který kombinuje italský styl se špičkovou technologií.

Design vyvinutý z konceptů GFG Style

Výsledkem spolupráce mezi společností Laika a GFG Style je, že nový integrovaný obytný vůz Kreos dále zdokonaluje styl, kterým se odlišuje od nízkoprofilového Kreosu L 5009 kompletní, jedinečnou a ikonickou karoserií. Jednobloková přední část svým nezaměnitelným stylem připomíná dřívější a pro společnost důležité modely. Optimalizovaný aerodynamický tvar, který poskytuje vozu minimální odporu vzduchu a Full-LED světla se směrovkami a systémem DRL jsou jen některé z vlastností, které charakterizují automobilové srdce nového Kreosu.

Laika Kreos H 5109

Přední část Kreosu H 5109 upoutá už na první pohled. Vyrobena je ze sklolaminátového jednobloku, připevněném na samonosné, vícevrstvé tělo hliník/XPS/hliník. Velké panoramatické čelní sklo, vybavené speciálními stěrači, je navrženo tak, aby z vozidla poskytovalo maximální viditelnost. Nabízí ideální výhled, umocněný dvojitým zasklením bočních oken a možností individuálního nastavení nových, elektricky ovládaných zpětných zrcátek. Lepší výhled navíc zajišťují užší A sloupky, což vede ke zmenšení mrtvých úhlů a vyšší bezpečnosti jízdy.

Stylová a moderní kabina řidiče

Vynovena je také kabina řidiče s atraktivním a ergonomickým vzhledem: překrytí palubní desky, vnitřní obložení dveří řidiče a boční skříňka jsou nyní vyrobeny z plastu měkkého na dotek, zdobené prvky z umělé kůže s viditelným prošíváním. Praktickou je také zabudovaná dvojice držáků na tablety pro využití mobilních zařízení během jízdy. Ty lze nabíjet díky dvěma vyhrazenými napájecími USB zásuvkami. Nové širší dveře řidiče usnadňují nastupování a vystupování z vozidla, vybaveny jsou odkládací přihrádkou a držáky na láhve, které se nacházejí i vedle dveří spolujezdce.

Přečtěte si také:  Giottiline doplnil sérii obytných dodávek Giottivan o model 60FT na bázi Fordu Transit
Laika Kreos H 5109

Plisé žaluzie z technické látky s magnetickým systémem uchycení zajišťují v oblasti čelního skla maximální soukromí. Plisé žaluzie se ovládají elektricky s trojicí možnosti:
– Normální, zcela zavírací roleta (posouvání shora dolů nebo naopak)
– Privátní systém (posouvání zdola nahoru a zastavení v požadované výšce)
– Sluneční clona během jízdy (posouvání shora dolů s bezpečnostní zarážkou)
Ovládání rolety je možné pomocí ovládacího panelu umístěného vedle dveří řidiče.

Ideální izolace a celoroční využití

Nová Laika Kreos je ideálním společníkem v každém ročním období. Samonosná karoserie, která spojuje kabinu řidiče a stěny obytné jednotky, je pro maximální pevnost a izolaci vyrobena ze tří vrstev (hliník/XPS/hliník) se zvětšenou tloušťkou 44 mm a na vnitřní straně prošitá látkou. V oblasti nad čelním sklem je navíc přídavný izolační panel. Pro izolaci vozidla zespodu je určena dvojitá podlaha o tloušťce 25 centimetrů.

Se systémem vodného topení Alde s přenosem tepla podél pravé stěny a v prostoru pro cestující, lze relaxovat v prostředí, které je celé vytápěno. Ventilátory v prostoru pro cestující jsou pro další optimalizaci výkonu vybaveny také dvourychlostním dmychadlem.

Tepelná izolace je pro tichou a relaxační jízdu kombinována s akustickou izolací. Vícevrstvý panel (hliník/EPS/hliník) oddělující motorový prostor a prostor pro cestující má za cíl výrazně snížit hluk na palubě. Přístrojové testy zvukoměrem prokázaly výrazné snížení hluku motoru, který je zároveň nižší než hodnoty naměřené u běžného modelu podvozku s kabinou.

Přečtěte si také:  Volkswagen Crafter 2024 přesvědčí moderním interiérem a novými technologiemi

Ikonické uspořádání řady Kreos

Obývací část a kuchyně

Laika Kreos H 5109

Vnitřní uspořádání si zachovává ikonický základ nízkoprofilového L 5009 Kreos. Už na první pohled vynikne v obývací části velká skupina sezení s elegantním Corianovým stolem, pohovkou ve tvaru písmene L (147 cm) a lavicí na straně spolujezdce (117 cm). Kuchyň na straně řidiče je vybavena všemi vymoženostmi včetně plynové trouby, 153 l maxi absorbční chladničky s AES systémem, tříplotýnkové varné desky a dvoudřezem s multifunkčním krytem. Mimo jiné je zde možnost integrovat myčku nádobí a držák kávovaru Corian jako volitelné doplňky.

Laika Kreos H 5109

Přídavná postel, extra pohodlí

S cílem vytvořit v přední části skutečnou ložnici s otevřeným prostorem, která nabízí stejný komfort jako zadní oddělené postele, byla rozkládací postel nového Kreosu navržena mimo tradiční standardy. Elektricky ovládaná rozkládací postel, plně integrovaná do stropu, má spací plochu 195×140 cm. Relaxační spánek je zaručen díky pružně podepřenému roštu Froli a pěnové matraci.
Místo s rozkládací postelí dotváří dvě čalouněná čela s připevněným úložným prostorem, jakož i klasické polohovatelné LED tečky s USB zásuvkami pro napájení a nabíjení mobilních zařízení.

Ložnice s podélnými lůžky

Laika Kreos H 5109

Ložnice se nachází v zadní části. Zasloužený odpočinek nabízí dvě velká lůžka dlouhá 195 cm a široká 80 cm, která se dají pohodlně přeměnit na velkou manželskou postel. Postele jsou vybaveny nastavitelným čelem a pružinovým systémem odpružení. Ve spodní části je úložný prostor v podobě šatníku, za kterým je umístěna zadní garáž o rozměrech 2,10 x 1,29 x 1,24 metru.

Koupelna s wellness sprchou

Na straně řidiče je před ložnicí místo pro wellness sprchu s dvojitou sprchovou hlavicí a propracovaným designem. I v koupelně jsou všechny detaily elegantně dokončeny, deska s umyvadlem z Corianu a zrcadla, která ukrývají nástěnné skříňky.

Přečtěte si také:  Koncept Volkswagen California jako plug-in hybrid se dvěma posuvnými dveřmi

Laika Kreos H 5109

Laika Kreos H 5109

Podvozek: Fiat Ducato Heavy + AL-KO AMC se zesíleným odpružením
Motor: Fiat Ducato, 180k
Vnější rozměry: (délka/šířka/výška) 789 / 232 / 303 cm
Vnitřní rozměry: (šířka/výška) 218 / 205 cm
Tloušťka dvojité podlahy: 25 cm
Rozměry garáže: (délka/výška/šířka) 218x129x124,8 cm
Zadní pravá/levá postel: 195×80/195×80 cm
Spouštěcí postel s elektrickým pohonem: 195×140 cm
Chladnička: 153 l
Systém ohřevu vody a výměník tepla: Alde, 6 kW

Závěr

Nový obytný vůz Kreos je výsledkem důkladně promyšleného plánování, který nabízí i nový způsob cestování, kde se potýká to nejlepší z designu se špičkovou technologií. Laika Kreos 5109 míří na luxusní klientelu, které chce nabídnout mnoho dobře promyšlených funkcí a osvědčený půdorys tak, aby naplnil cíl stát se pohodlným dovolenkovým společníkem. Pro koho bude tento top model dostupný napoví až cena, která dnes ještě není známa.

Foto: Laika

Laika Caravans SpA
Italský výrobce obytných automobilů s 50letou historií společnosti má s jejich stavbou bohaté zkušenosti. Typický, čistý italský design zvenčí i zevnitř činí modely značky Laika atraktivními. Jako dceřiná společnost německé skupiny Erwin Hymer Group chce přesvědčit i jejich praktičností a solidností. Designéři Laika vědí, jak chytře zkombinovat formu a funkci elegantním způsobem. Modelová řada vozů Laika se pohybuje ve středním až vyšším cenovém segmentu.

Domovská stránka výrobce: www.laika.it

Další informace jsou k dispozici na naší stránce: Laika

Inzerce – prodej, pronájem, koupě vozidel Laika

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!