Likvidace odpadních vod a obsahu WC kazet obytných automobilů je často považována za jednu z nejnepříjemnějších činností. S jasnou odpovědí přišla skutečná revoluce v podobě systému iNDUS společnosti Thetford. iNDUS není pouze nový produkt, je to i kompletní, inteligentní sanitární systém, který uživatelům obytných automobilů nabízí větší pohodlí a svobodu. Nový systém umožňuje likvidaci odpadních vod velmi hygienickým a flexibilním způsobem v jedné operaci a to v průměru jednou za 7 dní.

Výzkum společnosti Thetford ukázal, že toaletní kazeta se vyprazdňuje každé 2 až 3 dny. Proč? Odpovídá Norbert van Noes, marketingový manažer společnosti Thetford: „Náš výzkum ukazuje, že majitelé obytných vozů vyprazdňují nádrže šedé vody a WC, protože si myslí, že jsou plné, i když ve skutečnosti, že jsou plné nejsou si tím zcela jistý. Dalším důvodem pro likvidaci je skutečnost, že v blízkosti je možnost jejich vypuštěním a nevědí, zda a kdy najdou další stanici pro likvidaci odpadu.“

Thetford iNDUS

Moderně vypadající záchod

iNDUS, to je i moderní, intuitivní toaleta s měkkým víkem a promyšlenou konstrukcí mísy s hmotností pouhých 7,5 kg. Vynikajícím aspektem systému iNDUS je nízká spotřeba vody. Použitím macerátorového čerpadla s dvoustupňovým maceračním procesem se množství použité splachovací vody snížila na nezbytné minimum. Systém využívá pro splachování toalety šedou vodu. Tím se dosáhne úspora čerstvé vody (přibližně 112 litrů za čtyři týdny používání). Nicméně, pokud není v nádrži šedá voda, systém využívá ke splachování vodu čerstvou a na šedou se přepne zpět, pokud bude opět k dispozici. Protože se toaleta už nespoléhá na kazetu umístěnou pod ní, konstruktéři obytných automobilů získávají více volnosti a záchod tak mohou umístit kdekoliv.

Likvidace odpadu v jedné operaci

U systému iNDUS je vyprazdňování nádrží třeba průměrně jednou za týden. Výpustným modulem je vypuštění šedé a černé vody hygienické a flexibilně. Lze jej provést na většině stanic za předpokladu, že jsou napojeny na místní kanalizaci nebo čističku odpadních vod. Speciální výpustné zařízení umístěné v malém prostoru na boku vozidla je připojeno hadicí o délce dvou metrů, což je velmi flexibilní řešení. Výpustný modul pak stačí umístit nad kanál, otevřít ventil a stisknutím tlačítka aktivovat proces vyprazdňování. Zbytek už vykoná samotný systém automaticky.

Plně automatické dávkování přísad

V tradiční situaci uživatelé obytných automobilů doplňují hygienické přísady ručně každé 2 až 3 dny. Nejedná se o těžkou nebo špinavou práci, ale v praxi se stává, že se může snadno předávkovat nebo přidat přísada v nedostatečném množství. Důsledkem poddávkování pak vznikají různé nepříjemné pachy. iNDUS nabízí plně automatický dávkovací modul sanitárních přísad. V závislosti na použití systému a okolní teploty se dávkuje přesně tolik, kolik je zapotřebí. Systém iNDUS obsahuje 3 speciálně vyvinuté přísady pro šedou vodu, vodu na splachování a černou vodu. Tyto přísady společně zaručují hygienické používání, zabraňují nežádoucímu zápachu a zajišťují bezproblémové používání systému. Mimochodem, přísady jsou biologicky rozložitelné a účinné látky se rozdělují podle množství odpadu.

Thetford iNDUS

Kompletní přehled v aplikaci

Na celý proces dohlíží speciální aplikace iNDUS, která nabízí všechny relevantní informace v jednoduchém přehledu přímo na mobilním zařízení, např. úroveň hladiny doplňkových kazet, stav naplnění nádrží apod. Užitečné je automatické upozornění na vyprázdnění a zobrazení nejbližší stanice pro likvidaci odpadu. Ve spolupráci s Campercontact je v rámci Evropy podporovaných 25000 možných stanovišť.

Thetford iNDUS

V současné době je možné iNDUS instalovat pouze přímo během výrobního procesu v nových vozidlech. O tom, že systém u výrobců budí pozornost svědčí i fakt, že Bürstner už integroval Indus do své novinky Elegance A modelové řady 2020/2021, která bude uvedena na trh v následujících měsících. Systém je ohlášen i u několika novinek evropských výrobců pro sezónu 2021. Očekává se, že v příštích letech přijde jeho nasazení v mnohem větší míře.

Podívejte se na nový Thetford iNDUS v akci:

Foto: Thetford