Pro některé fanoušky kempování se v tomto období šíří velmi zvláštní očekávání, kterým je zimní kempování. Ovšem je to zvláštní kapitola, protože pro mnohé se sezóna končí na podzim a začíná na jaře. V čem však spočívá přitažlivost zimního kempování? Jaké jsou výzvy? Krátký přehled na tyto otázky přináší německá technická společnost GTÜ Gesellschaft für Technische Überwachung mbH.
Zimní kempy
Kempování prospívá úzké spojení mezi lidmi a přírodou, kdy strávíte hodně času na čerstvém vzduchu a vnímáte přírodní živly. A to dokonce i v zimě. Je velkým potěšením, když ráno vidíte čerstvý sníh, který vám během dne vrže pod podrážkami bot. V mnoha lyžařských střediscích jsou kempy v bezprostřední blízkosti lanovek a vleků otevřeny celoročně. Tam můžete vyjet na lyžování přímo ze svého kempu a užívat si celodenní zábavy, odpoledne se vrátit plní sil a odpočatí. Zimní kempování však i svá úskalí a takový způsob kempování je třeba se připravit.
Plynové topení
Mobilní obydlí, ať už obytný automobil nebo karavan, musí v zimě splňovat vyšší požadavky než v mírnějších ročních obdobích. Izolace a vytápění jsou velmi důležité. Mnohá obytná vozidla jsou vybavena plynovým topením, při kterém spotřeba při teplotách pod bodem mrazu může snadno dosáhnout čtyři kilogramy plynu denně. I 11kilogramová plynová láhev se vyčerpá po necelých třech dnech. Nepřetržité zásobování plynem je proto v kempu mimořádně důležité. Některé mají dokonce zimní stanoviště s plynovým potrubím, na které je přímo napojeno kempingové vozidlo, což je velmi pohodlné a praktické.
Pokud spoléháte na plyn, který nosíte s sebou, velmi užitečné jsou dvě plynové láhve s automatickým ventilem. Když se jedna z nich vyčerpá, přívod plynu se přepne na plnou láhev. To znamená, že nemusíte vystupovat z vozidla, abyste vyměnili hadici, což se jako schválně často stává hlavně během chladných a hlubokých nocí. Zkušení zimní kempeři vědí o čem je řeč. Pokud se ohřívač provozuje během sněžení a má střešní komín, jeho prodloužení je naprosto nezbytné. V opačném případě může sníh zasypat komín a do vozidla se mohou dostat jedovaté plyny.
Kontrola plynových zařízení
Před zimním kempováním je vhodné zkontrolovat stav plynového zařízení. Revize rozvodů plynu je v ČR povinná pro všechny provozovatele, kteří mají obytný vůz nebo karavan registrovaný na firmu. Ta se pak musí provádět každé tři roky. Revize obnáší kontrolu plynových spotřebičů, hadic a regulátorů. Kromě revize mají provozovatelé povinnost absolvovat i vysokotlakou zkoušku, kterou se zajistí, že v plynovém systému nejsou žádné netěsnosti. Soukromým vlastníkům zákon tuto povinnost neukládá, nicméně se tuto kontrolu doporučuje provádět z bezpečnostních důvodů. Na cestách se to může hodit hlavně v zahraničí, kde některé kempy mohou prokázání zkoušek vyžadovat.
Bezpečnostní strážci
Rozumnou investicí do bezpečnosti jsou i tři elektroničtí pomocníci. Stejně jako doma pomůže kouřový hlásič, který sleduje stav zakouření v interiéru. Montuje se na strop vozidla v chodbě vedoucí do prostoru ke spaní. Jako systém včasného varování zajišťuje rychlý únik. Detektor CO vydává zvukový signál v případě zvýšené koncentrace oxidu uhelnatého. Má smysl připevnit jej na stěnu ve výšce očí. Trojici strážců doplňuje snímač plynu, který detekuje unikající nespálený plyn. Jelikož ten je těžší než vzduch a klesá, tento snímač se instaluje blízko podlahy. Není třeba zapomenout i na nové baterie pro všechny detektory. Na palubě by měl být po ruce k dispozici také hasicí přístroj.
Zimní výbava
Celoroční nebo zimní pneumatiky jsou na obytných vozech nezbytností. V závislosti na destinaci jsou užitečné nebo dokonce povinné i sněhové řetězy. Lopata na sníh, metla a čelovka umožňují efektivní odklízení sněhu. A co zvyšuje komfort uvnitř karavanu? Přestože v současnosti funguje dobře většina topných těles, o útulnou atmosféru se postarají vlněné deky, tlusté ponožky a dobrým nápadem je také termofor. Díky hrám a čtení i dlouhé večery ubíhají jako voda.
Větrání
Nárazové větrání zabraňuje přílišné vlhkosti na palubě. Jinak se zarosí okna a vůz se změní na parní saunu. V ideálním případě by se proto ve vozidle nemělo zavěšovat vlhké oblečení. Mnohé kempy nabízejí sušárny.
Zimní předstan
Pro mnohé kempery je v létě důležitá markýza na vozidle, aby se zvětšil krytý obytný prostor. V zimě se význam tohoto prostoru jako bariéra proti povětrnostním vlivům stává ještě důležitější. Mezi podstatné vybavení určitě patří zimní, celoroční předstan, který zajistí, že vítr a chlad zůstávají mimo obytný prostor a samotné vozidlo se po otevření dveří příliš neochladí. Zimní předstan se nestaví přes celou délku vozidla a od letního se liší nejen rozměry, ale také tvarem, zesílenou konstrukcí a vyšším sklonem střechy. Zároveň může sloužit také jako odkládací prostor na lopaty na sníh nebo lyžařské vybavení. Speciální zimní předstany jsou stabilní i při velkém zatížení sněhem nebo silném větru.
Relax v kempu
Kempování v zimě se velmi liší od kempování v mírnějších ročních obdobích. Zimní kempeři sedí před svým mobilním domovem jen tehdy, když svítí ostré zimní slunce. Existují však způsoby, jak si plnohodnotné zorganizovat dny. Dobře vybavené kempy se v zimě opravdu hodí, kde si můžete dát snídani nejen v obytném vozidle ale i v kempingové restauraci. Potom vyražte do přírody a proplavte den různými aktivitami. Odpoledne po návratu se vypravte do wellness s bazénem, saunou a masážemi.
Relaxační hodiny volného času může poskytnout prodloužená večeře v restauraci. Toto je ideální způsob, jak strávit příjemnou zimní dovolenou. Máte na ni chuť? Možná je teď ten správný čas vyzkoušet zimní kempování.
Zdroj: GTÜ Gesellschaft für Technische Überwachung