Od 1. října platí pro motoristy některé novinky, které přinesly změny v pravidlech provozu vozidel na pozemních komunikacích a výbavě vozidel. Zmenšil se obsah povinné výbavy vozidel a zároveň už řidiči nemusí měnit lékárničku po vypršení doby její použitelnosti. Při vjezdu do kolon nově platí povinnost vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem.

Lékárničku už není potřeba měnit kvůli expiraci

Obsah lékárničky byl upraven a nově není vyžadována výměna jednotlivých zdravotnických prostředků kvůli expiraci. V lékárničce pak nově od 1. října nemusí být trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška, které podle ministerstva dopravy nejsou pro první pomoc nezbytné.

Autolékárnička od 1. října 2018
Zdroj: Informační leták Ministerstva dopravy

Ulička pro záchranáře

Od října musí řidiči nově při dojíždění do kolon vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Za neoprávněný vjezd do uličky může být uložena pokuta až 2500 korun. Tímto krokem došlo ke sjednocení pravidel s okolními státy, zejména s Německem, Rakouskem a také se Slovenskem, které chystá totožnou úpravu.

Přečtěte si také:  Pravidla silničního provozu v zahraničí. Jiný kraj, jiný mrav.

Povinná výbava

Změny se týkají také povinné výbavy aut. Nově řidiči nemusí v povinné výbavě mít náhradní pojistky a žárovky. Nově také řidiči nemusí vozit rezervu, klíč na matice a příruční zvedák (hever) v případě, že jde o vozidlo:
– které má opatřena všechna kola pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik (Runflat),
– které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí,
– s patřičným smluvním vztahem, na jehož základě bude zajištěna oprava poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,
– v jízdní soupravě, je-li náhradním kolem stejného rozměru a provedení a příslušenstvím nutným k jeho výměně vybaveno jiné vozidlo v této jízdní soupravě.

Přečtěte si také:  Dovolená v evropských kempech bude dražší v průměru o sedm procent. Chorvatsko letos vyjde nejdráž
Povinná výbava od 1. října 2018
Zdroj: Informační leták Ministerstva dopravy

Nelegální stáčení tachometrů

Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích také nově zavádí až půlmilionovou sankce za nelegální stáčení tachometrů. „Míříme především na jednotlivce a společnosti, které takovou činnost provádí opakovaně a za úplatu. Běžné řidiče, kteří omylem koupí auto se stočeným tachometrem, poškozovat nechceme,“ uvádí ministr dopravy Ťok s tím, že dochází také k zavedení sankce až 50 tisíc korun pro mechanika, který při opravě nebo výměně tachometru nevystaví protokol, a sankce až 10 tisíc korun, pokud tento protokol při kontrole na STK nepředloží provozovatel vozidla.

Ministerstvo dopravy se stáčením tachometrů bojuje už několik let. Prvním krokem byla příprava aplikace www.kontrolatachometru.cz, kde je možné po zadání VIN zkontrolovat tachometr podle technických prohlídek. Dalším krokem bylo zavedení fotodokumentace na STK a stanicích měření emisí. Na příští rok ministerstvo dále chystá úpravu informačního systému STK, která bude automaticky upozorňovat na všechny případy, kdy by během kontroly na STK byl zjištěn nižší stav počítadla tachometru než při předchozí kontrole.

 

Zdroj: TS MD

Líbil se Vám akromobil.cz?

Naši redakci můžete podpořit peněžitým darem
v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:

2400806950 / 2010

QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.