Označení vozidla nálepkou upozorňující na mrtvý úhel je ve Francii povinná od začátku tohoto roku. Tato povinnost se vztahuje na všechna vozidla nad 3500 kg, včetně obytných automobilů. Nařízení je platné pro všechny účastníky silničního provozu, tedy i zahraniční vozidla pohybující se na francouzském území.

Pomocí označení chce francouzská vláda zabránit nehodám, Zejména s motocykly, cyklisty a chodci, kteří se u velkých vozidel snadno skryjí v tzv. mrtvém úhlu a řidiči nemají možnost jejich zpozorovat. Proto musí být každé motorové vozidlo s celkovou přípustnou hmotností nad 3500 kg od 1. ledna 2021 označené předepsaným, červeno-žlutým značením, upozorňujícím na mrtvé úhly vozidla. Toto nařízení se vztahuje také na zahraničních provozovatelů obytných automobilů nad 3,5 t, kteří se pohybují po francouzském území. Od této povinnosti jsou vyhláškou osvobozeny zemědělské a lesnické vozidla, dále vozidla zimní údržby a zásahová vozidla služeb spravujících dálnice nebo silnice se dvěma samostatnými jízdními pruhy. Nedodržení povinnosti je postihováno pokutou 135 Eur.

Přečtěte si také:  V Německu jsou obytné auta od mýta pro vozidla nad 3,5t osvobozeny, neplatí to však pro všechny

Druhy a umístění označení

Označení je přesně dané, vysoké je 25 cm a široké 17 cm, s povolenou tolerancí +/- 1 cm. Pro optimální čitelnost jsou na červeném a žlutém podkladě nápisy upozorňující na mrtvé úhly, které jsou synonymem nebezpečí a grafické znázornění kategorie vozidla (přeprava zboží / osob).
Nařízení zároveň definuje přesně umístění označení. V přední části musí být označení v prvním metru vozidla ve výšce mezi 0,90 a 1,5 metru od vozovky na pravé i levé straně. V zadní části je umístění stanoveno vpravo od podélné střední roviny, stejně ve výši 0,9 až 1,5 metru od země. Označení mohou být k vozidlu přilepená, přinýtovány nebo připevněny jakýmkoli jiným způsobem. Nejčastěji se používají ve formě samolepících nebo magnetických nálepek. Získat je lze prostřednictvím různých internetových obchodů.

Francie: Povinné označení automobilu nálepkou mrtvého úhlu

Označení s obrázkem obytného automobilu

Těm, kteří nechtějí „zkrášlit“ své vozidlo obrázky nákladního auta nebo autobusu se momentálně naskýtá příležitost použít označení s obrázkem obytného vozu. Nové označení se vyrábí v Německu a protože splňuje všechny podmínky, bylo ve Francii schváleno. Navíc, podle majitele společnosti, který je sám majitel obytného vozu, označení jsou kvalitnější a navíc nabízí i verzi s přísavkami. Samolepka stojí každá 6,90 eur, magnetická nálepka stojí 8,90 eur a plastová tabulka se čtyřmi přísavkami je za 14,90 eur. K dispozici je i speciální verze pro PVC plachtu za 9,90 eur. Označení je možné objednat e-mailem (nutné zadat druh, počet a doručovací adresu) na adrese werbetechnik-horsch@t-online.de. Po zaplacení faktury bude následně prostřednictvím služby DHL (+14,90 Eur) dodané objednané zboží v rámci celé EU.

Přečtěte si také:  Pravidla silničního provozu v zahraničí. Jiný kraj, jiný mrav.

Líbil se Vám tento článek?

Naši redakci můžete podpořit peněžitým darem
v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:

2400806950 / 2010

QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.