Za účelem snížení emisí znečišťujících ovzduší, by měla být během dne omezena maximální rychlost na holandských dálnicích na 100 km / h. Rozhodl o tom nizozemský kabinet v rámci balíčku opatření ke zvýšení ochrany klimatu. Nizozemsko se tak stává první evropskou zemí, kde se nemůže jezdit v průběhu dne rychleji než 100 km/hod. Omezení se totiž týká denního času, dosud povolená maximální rychlost 130 km/h bude platit pouze mezi sedmou hodinou večer a šestou hodinou ranní.

Již nyní není možné jezdit na mnoha dálničních úsecích rychleji než 100 km/h. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je omezení rychlosti nepříjemný krok. „Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu,“ poznamenal předseda vlády s tím, že opatření má zajistit, aby se Nizozemsko nezastavilo ve vývoji a aby země bezdůvodně nepřicházela o pracovní místa.

Hlavním cílem balíčku opatření nizozemské vlády je snížení emisí oxidu dusíku. Vysoké koncentrace jsou především problémem velkých měst, protože mnoho úseků dálnic vede aglomeracemi. Kromě snížení oxidu dusíku, který primárně ovlivňuje kvalitu ovzduší, by rychlostní limit stejně snížil emise CO2, které jsou považovány za hlavní příčinu změny klimatu.