MAN TGE se stále více objevuje ve světě karavaningu, přičemž tento všestranný a robustní lehký užitkový vůz si osvojili již různí významní výrobci obytných aut. Obytná vozidla na bázi MAN TGE poskytují jedinečné řešení pro ty, kteří hledají kompaktní a praktický způsob cestování a objevování nových míst.

Základní vůz MAN TGE

Pro společnost MAN Truck & Bus je segment kempových vozidel důležitým pilířem v rámci podnikání, proto navrhuje a přináší mnohé inovace, které výrobcům obytných automobilů usnadňují použití a rozšiřování modelové řady TGE. Kromě dlouholeté spolupráce se společnostmi Knaus Tabbert (Knaus Boxdrive, Knaus Van TI Vansation, Knaus Van TI Plus) a Westfalia (Sven Hedin) si MAN TGE jako základní vůz mimo jiné zvolili také Affinity (Affinity M Duo), Adria (Twin Max), Balcamp (Balcamp 610), Bravia mobil (Bravia Swan 680), MegaMobil (Mega MAN 600) nebo Rocket Camper (Rocket Mountain).

„Prosadili jsme se v odvětví karavaningu a těší nás živá poptávka ze strany výrobců obytných automobilů a jejich zákazníků. Velmi vysoká kvalita produktu TGE s vynikajícími jízdními vlastnostmi na úrovni osobního automobilu a rozsáhlý výběr asistenčních a bezpečnostních systémů patří mezi silné stránky MAN TGE. K tomu se přidává zákaznicky orientovaný servis MAN s nepřetržitou poruchovou službou a prodlouženými servisními hodinami na mnoha místech,“ říká Thomas Herzog, vedoucí oddělení International Key Account Management Van společnosti MAN.

MAN TGE, základní vůz pro polointergovaný automobil
MAN TGE, základní vůz pro polointergovaný automobil, foto: MAN Truck & Bus

MAN TGE Camper Van

Platforma vozu MAN TGE je zkonstruována tak, aby zvládla náročné podmínky a je navržena pro cestování na dlouhé vzdálenosti, díky čemuž je perfektní základnou pro obytný vůz. S řadou výkonných motorů a účinných převodovek poskytuje MAN TGE hladkou a pohodlnou jízdu. Jedním z nejatraktivnějších aspektů je však jejich všestrannost.

Přečtěte si také:  Sportovní a dobře vybavený nový Hymer Free S Campus ve speciální edici

Kompaktní základní vůz MAN TGE Camper Van je technologicky a prostorově navržen tak, aby obsahoval všechny funkce potřebné pro přestavbu na obytný vůz. Dodávka MAN TGE s vysokou kempingovou střechou, kterou lze objednat z výroby, umožňuje výšku stání v prodloužených obytných vozidlech více než dva metry. Dalšími zajímavostmi modelu na základním vozidle MAN TGE Camper Van jsou balíček Individual Lion S a dvě dodatečně dostupné možnosti bočních panelů a lakovaných doplňkových dílů. Designový balík Lion S zahrnuje kryty vnějších zpětných zrcátek se lvem MAN, nerezové lišty na nárazníku, střešní spoiler, červené barevné akcenty a ambientní osvětlení v kabině vozidla. Exkluzivní design interiéru a exteriéru lze objednat přímo z výroby prostřednictvím vlastní dílny pro konečnou úpravu MAN Individual.

Základní vůz MAN TGE Camper Van je vybaven také automatickým schůdkem na pravých posuvných dveřích s integrovanou detekcí překážek (Autostop), jakož i rozšířením karoserie v zadní části, které u příčně instalovaných lůžek zvyšují disponibilní prostor a komfort spaní.

Přečtěte si také:  Loef Van 680 a 740 (2024): Luxusní obytné dodávky na bázi MAN TGE

4-kanálové vzduchové odpružení

Hlavní zajímavostí na základním vozidle MAN TGE Camper Van je 4kanálové vzduchové odpružení. Speciálně pro obytná vozidla nabízí funkci automatického vyrovnávání při stání, jakož i manuální nastavení výšky, např. při vyprazdňování nádrží na vodu. Díky třem různým jízdním režimům (Onroad, Offroad a Offroad+) může řidič reagovat na různé požadavky cesty. Čtyřkanálové vzduchové odpružení tak zvyšuje komfort jízdy a může pomoci kompenzovat nepříznivé podmínky zatížení.

Ochrana podvozku a vyšší výkon

Pro ty, kteří často cestují mimo zpevněné silnice, je zajímavý i ochrana podvozku. Tvoří ji 5 mm tlustý hliníkový plech s integrovanými vstupy vzduchu a otvory pro odvod vody, který zároveň chrání motor, převodovku, palivovou nádrž, nádrž AdBlue a diferenciál (4×4). Od MAN Individual, vlastního tuneru MAN, se brzy dočkáme i zvýšení výkonu motoru TGE. Cílené uvolnění výkonu s maximální ochranou motoru zvýší výkon až na 202 k, čímž se zvýší i točivý moment.

Portfolio úprav pro výrobce obytných vozů

MAN již má rozsáhlé portfolio produktů pro částečně integrovaná kempová vozidla. Za zmínku zde stojí plochý rám a široký rozchod náprav. MAN tak nabízí výrobcům obytných vozů všechny konstrukční možnosti. Ve spojení s dalšími továrně montovanými detaily výbavy, jako je vynechání dělící stěny, otočná sedadla pro řidiče a spolujezdce, speciální látky na sedadla pro kempingová vozidla a 2. baterie, představuje TGE ideální základ i pro polointegrovaná a kompaktní obytná vozidla.

Přečtěte si také:  Speciální edice s prémiovou výbavou – Hymer Free S Blue Evolution na podvozku Mercedes-Benz

Pohon 4×4

Pro ty, kteří požadují pohon všech čtyř kol, TGE nabízí dvě varianty. Pro vozidla s pohonem předních kol je k dispozici pohon všech kol Smart. U této verze se hnací síly mezi přední a zadní nápravu automaticky rozdělují pomocí vícelamelové spojky. Díky selektivnímu zapojování inteligentního integrovaného řešení pohonu všech kol je MAN TGE na silnici při dobrých silničních podmínkách stejně úsporný jako s pohonem předních kol. TGE 4×4 o celkové hmotnosti 3,5 t (na přání až do 4,0 t) je k dispozici s tímto řešením přímo z výroby. Vozidlo lze objednat ve verzích s motorem 103 KW a 130 KW a dodává se s 8-stupňovou automatickou převodovkou.

K dispozici je také MAN TGE 4×4, který vychází z vozidla s pohonem zadních kol. Zde MAN Individual instaluje rozšířený terénní systém od společnosti Oberaigner. Výsledkem je trvalý pohon všech kol s rozdělením točivého momentu v poměru 42/58 % (přední/zadní náprava). Vůz TGE s trvalým pohonem všech kol lze s tímto řešením objednat s celkovou hmotností od 5,0 t do 5,5 t. Zde si zákazník může vybrat variantu o výkonu 120 kW se 6-stupňovou manuální nebo 8-stupňovou automatickou převodovkou.

Zdroj: MAN Truck & Bus

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!