Volkswagen Užitkové vozy dodává na trh jedno z nejmodernějších užitkových vozidel v segmentu dodávkových vozidel. Crafter je k dispozici jako uzavřená dodávka, skříňová dodávka, podvozek, obytná dodávka Grand California nebo jako platforma pro výrobce nástaveb. O úspěchu vozu svědčí i více než 354.000 prodaných vozů současné generace do konce loňského roku. Pro modelový rok 2024 přichystal VW Užitkové vozy modernizaci Crafteru hlavně svěžím interiérem a novými technologiemi.

Velké změny u nového vozu Volkswagen Crafter se soustřeďují hlavně na interiér, který dosud působil velmi funkčně, ale mírně zastaralo. Zatím jsou k dispozici pouze rendery, které však naznačují, že kabina vypadá díky nové digitální přístrojové desce a velkému, volně stojícímu displeji s dotykovou obrazovkou mnohem moderněji. Nový informačně-zábavný systém nabízí intuitivní ovládání, nejmodernější aplikace a vysoký stupeň individualizace. K dispozici je také nová elektronická parkovací brzda, nový multifunkční volant a páka voliče podobná jako v ID. Buzz.

Šéfkonstruktér Albert Kirzinger se k modernizaci úspěšné dodávky vyjádřil: „Crafter se odlišuje nadčasovým, kvalitním a jasným designem. Od začátku však stanovuje i standardy praktického využití. Proto jsme se záměrně zaměřili na modernizaci interiéru. Výsledkem je intuitivní moderní kokpit, který odráží moderní dobu a usnadňuje řidiči každodenní práci.“

Informačně-zábavný systém

Definujícím detailem interiéru modelu Volkswagen Crafter 2024 je nyní 10,3palcový a na přání 12,9palcový displej infotainmentu založený na nejnovější modulární matrici infotainmentu (MIB). Je uspořádán tak, aby opticky působil jako volně stojící.

Systém Volkswagen obsahuje nově grafické rozhraní a navigační menu, které bylo představeno pro nové ID.Buzz s dlouhým rozvorem. Displej je rozdělen na dvě trvale viditelné dotykové lišty a domovskou obrazovku. Na levé straně horní lišty se na displeji nachází nové tlačítko přímého přístupu. To umožňuje řidiči jediným klepnutím otevřít hlavní menu s přehledem všech aplikací. Vedle něho se nachází tlačítko pro nové ovládací centrum vozidla, které nabízí přímý přístup k nejdůležitějším funkcím vozidla.

Volkswagen Crafter 2024
Volkswagen Crafter 2024, foto: Volkswagen Užitkové vozy

Hlavní nabídka a ovládací centrum vozidla Volkswagen Crafter jsou vždy přístupné, aniž by bylo nutné zavřít aktivní aplikaci, což usnadňuje ovládání. Nová domovská obrazovka kombinuje na různě velkých dlaždicích obsah nejdůležitějších aplikací, přičemž aplikace lze individuálně konfigurovat. Spodní dotyková lišta obsahuje funkce klimatizace a vyhřívání sedadel. Zároveň je vybavena tlačítkem Domov, které umožňuje řidiči kdykoli se vrátit na centrální domovskou obrazovku. Teploty a hlasitost zvuku lze nyní nastavit pomocí podsvícených dotykových posuvníků. Crafter dostane také nový online systém hlasového ovládání, který reaguje na přirozené hlasové povely.

Přečtěte si také:  Stylová obytná dodávka Rhön Camp Spirit s mnoha inovacemi

Digitalní přístrojová deska

Nový Volkswagen Crafter bude poprvé k dispozici s digitální přístrojovou deskou, která je součástí standardní výbavy. Pomocí samostatného tlačítka View na novém multifunkčním volantu si řidič může zvolit různé pohledy. Kromě centrálních displejů, které zobrazují rychlost nebo dojezd, je k dispozici mnoho dalších nabídek a informačních displejů, od navigace a telefonu až po knihovnu médií. Ovládají se také pomocí tlačítek na volantu.

Volkswagen Crafter 2024
Volkswagen Crafter 2024, foto: Volkswagen Užitkové vozy

Elektronické ovládání

U Volkswagenu Crafter byla přepracována i ruční brzda a spínač osmistupňové automatické převodovky. Zatímco dříve měl Crafter tradiční páku ruční brzdy vedle sedadla řidiče, nová generace bude vybavena elektronicky ovládanou parkovací brzdou. Její spínač se nachází mezi přístrojovou deskou a informačně-zábavným systémem. Tím se uvolní prostor vedle sedadla řidiče a zlepší se přístup k zadní části vozidla. Tž usnadní, zejména v obytných vozidlech, ovládání sedadla řidiče, které lze otočit o 180 stupňů.

Přečtěte si také:  Affinity M Three se třemi lůžky a neobvyklým uspořádáním na bázi MAN TGE

Páka voliče automatické převodovky je nyní řešena jako přepínač na sloupku řízení ve stylu ID. Buzz. Vozidla s manuální převodovkou si zachovají řadící páku ve středové konzole, zatímco modely s automatem tam budou mít přihrádku na nápoje. Přepracovány a přemístěny byly i ovládací prvky světelných funkcí, panely s tlačítky v oblasti středové konzoly a všechny větrací otvory. Namísto zásuvek USB-A má nyní nový Volkswagen Crafter rozhraní USB-C a možnost indukčního nabíjení chytrých telefonů. Další novinkou je nabíjecí port USB-C ve středu horní lišty čelního skla. Toto rozhraní umožňuje používat zařízení v oblasti čelního skla, aniž by rušivé kabely zasahovaly do zorného pole řidiče nebo spolujezdce.

Volkswagen Crafter 2024
Volkswagen Crafter 2024, foto: Volkswagen Užitkové vozy

Nové asistenční systémy

Volkswagen Užitkové vozy výrazně rozšíří nabídku asistenčních systémů. Standardní výbava vozidel Volkswagen Crafter s celkovou hmotností nad 3,5 tuny získá informační systém pro mrtvý úhel, který upozorňuje řidiče na chodce a cyklisty, kteří se nacházejí v mrtvém úhlu při jízdě v městském provozu (0-30 km/h). Novinkou je i informační systém při rozjezdu, který informuje řidiče, zda se před vozidlem nacházejí chodci. Doplní ji funkce brzdění při odbočování, jsou-li rozpoznána protijedoucí vozidla a je vyhodnocena hrozící kolize. Tyto systémy lze pro vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny objednat jako volitelnou výbavu.

Ve standardní výbavě se dále objeví Front Assist (autonomní nouzové brzdění včetně detekce cyklistů a chodců), Lane Assist (systém udržování v jízdním pruhu), dynamické zobrazování dopravních značek, omezovač rychlosti a akustická kontrola parkovací vzdálenosti pro zadní část vozidla. Adaptivní tempomat ACC (automatické zrychlování a brzdění) a systém Lane Assist jsou spojeny do jednoho systému. Poprvé bude k dispozici jako volitelná výbava Travel Assist v kombinaci s Emergency Assist (automatické brzdění a manévrování na okraji vozovky až do zastavení).

Přečtěte si také:  Edice Frankia Platin Pure a nová Frankia Now v premiéře na CMT 2024 ve Stuttgartu
Volkswagen Crafter 2024
Volkswagen Crafter 2024, foto: Volkswagen Užitkové vozy

Modelové verze

Jako dosud, i nadále může být Volkswagen Crafter konfigurován s různými karoseriemi a ve více velikostech. Spektrum sahá od uzavřených dodávek různých velikostí až po podvozky s jedno- a dvou-kabinami jako platformy pro výrobce nádstaveb. Kromě toho budou opět k dispozici různé hmotnostní třídy a délky, dva rozvory a v případě uzavřených dodávek čtyři výšky.

Nový Crafter bude k dispozici také s pohonem předních, zadních a všech kol. Kromě známé šestistupňové manuální převodovky a osmistupňové automatické převodovky pro modely s pohonem předních a všech kol se bude pro pohon zadních kol používat nová osmistupňová automatická převodovka. Vliv ID se na motorový prostor nerozšíří, takže stále jde o účinné 2,0litrové čtyřválcové turbodieselové motory o výkonech 103 kW (140 k), 120 kW (163 k) a 130 kW (177 k).

Karsten Franz, vedoucí technického vývoje společnosti Volkswagen Užitkové vozy k modernizaci dodal: „Aktualizovali jsme architekturu elektroniky modelu Crafter, abychom do úspěšného modelu integrovali informačně-zábavné, asistenční a komfortní systémy nové generace. To znamená, že Crafter zůstane nejvyspělejší modelovou řadou ve své třídě.“

Prodej nového modelu Volkswagen Crafter začne v Evropě v dubnu 2024. Poté budou následovat trhy jako Austrálie, Nový Zéland, Jižní Afrika a Jižní Amerika.

Zdroj: Volkswagen Užitkové vozy

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!