Nejnovější finanční výsledky společnosti Dometic uvádějí, že náročnější podmínky na trhu způsobily za celý rok 2023 pokles organických čistých tržeb a zvýšení marží.

  • Čistý obrat: 27.775 milionů švédských korun (SEK) (-7 %)
  • Provozní zisk EBITA před položkami ovlivňujícími srovnatelnost: 3.463 milionů SEK (marže 12,5 %)
  • Provozní zisk EBITA: 3.296 milionů SEK (marže 11,9 %)
  • Provozní zisk EBIT: 2.682 milionů SEK (marže 9,7 %)
  • Zisk za rok 2023: 1.332 milionů SEK
  • Provozní peněžní tok za celý rok: 5.205 milionů SEK

Prezident a generální ředitel Juan Vargues komentoval výsledky společnosti Dometic za rok 2023:

V náročném tržním prostředí ovlivněném geopolitickou a makroekonomickou nejistotou v kombinaci s vysokou úrovní zásob jsme nadále dokazovali, že jsme se stali odolnou, rychle se rozvíjející a efektivnější společností. V důsledku náročné situace na trhu klesly organické tržby za celý rok 2023 o 12 %, zatímco marže EBITA před položkami ovlivňujícími srovnatelnost vykázala ve druhé polovině roku solidní meziroční zlepšení a za celý rok skončila na úrovni 12,5 %. Snižování pracovního kapitálu bylo nejvyšší prioritou a provozní peněžní tok ve výši 5,2 miliardy švédských korun za rok byl naším historicky nejvyšším.

CEO Dometic
Juan Vargues, prezident a generální ředitel společnosti Dometic, Foto: Dometic

Dlouhodobé trendy v odvětví mobilního bydlení jsou silné, je však stále obtížné předpovědět, jak současná makroekonomická situace a tržní podmínky ovlivní podnikání v krátkodobém horizontu. Naše předpoklady plánování ze třetího čtvrtletí 2023 zůstávají ve velké míře nezměněny. Očekáváme, že oživení poptávky v prodejním kanálu Service & Aftermarket bude pokračovat. V distribučním prodejním kanálu očekáváme v následujících čtvrtletích postupné oživení, protože maloobchodní zásoby budou nadále klesat. V prodejním kanálu OEM předpokládáme pokračující slabou poptávku v následujících čtvrtletích. V tomto prostředí budeme i nadále neúnavně řídit strategickou agendu Dometic, abychom dosáhli našich cílů, upřednostnili marže před objemy a zároveň zůstali agilní, abychom mohli rychle reagovat na krátkodobé trendy na trhu.

Jsme velmi hrdí na výsledky, kterých jsme dosáhli ve velmi náročném roce 2023. Díky našim oddaným zaměstnancům po celém světě jsme pokračovali v podnikání několika důležitých kroků na naší strategické transformační cestě, přičemž jsme zároveň vynaložili potřebné krátkodobé náklady redukční opatření na ochranu marží a peněžního toku.

Zdroj: TZ Dometic

Dometic

Dometic je světovým lídrem na trhu v odvětví mobilního bydlení. Miliony lidí na celém světě používají produkty Dometic ve vnějších, rezidenčních a profesionálních aplikacích. Motivací společnosti je vytvářet inteligentní, udržitelné a spolehlivé produkty s vynikajícím designem pro outdoorový a mobilní životní styl v oblastech Food & Beverage, Climate, Power & Control a Other Applications. Dometic s hlavním sídlem v Solně ve Švédsku, který celosvětově zaměstnává přibližně 8 000 lidí dosáhl v roce 2023 čistého obratu 27,8 miliard švédských kun (SEK).

Skupina Dometic: www.dometicgroup.com
Webová stránka společnosti (outdoor): www.dometic.com

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!