FIAT odhalil novou rodinu vozů inspirovaných populárním modelem Panda, včetně kempinkové verze. Všech pět koncepčních vozů je postaveno na společné globální platformě od Stellantisu, aby se zajistila maximální relevance pro zákazníky bez ohledu na to, kde žijí. První vůz z této rodiny bude představen v červenci 2024 a následně se každý rok představí nový model.

Představení konceptů FIAT

FIAT předvedl, že na neustále se měnícím globálním trhu mobility je budoucnost již tady a představil nové koncepty inspirované modelem Panda. Soubor modelů byl navržen tak, aby dobyl ulice celého světa a doplnil modelovou řadu značky. Díky společnosti Stellantis má FIAT přístup k nové globální platformě s elektrickým, hybridním a spalovacím pohonem, na kterou přidává svoji charakteristickou italskou kreativitu. První produkt bude představen v červenci 2024, poté bude následovat uvedení nového vozidla každý rok až do roku 2027.

Olivier Francois - FIAT CEO a Stellantis Global CMO
Olivier Francois – FIAT CEO a Stellantis Global CMO, foto: FIAT

Novou globální hru představil Olivier Francois, generální ředitel společnosti FIAT a globální CMO společnosti Stellantis ve videu z italského městečka Ginevra: „FIAT je globální značka s 1,3 milionu prodaných vozů v loňském roce a pevným vedoucím postavením v mnoha částech světa. Jsme v globální hře a naším dalším krokem bude přechod od lokálních produktů ke globální nabídce, ze které mohou profitovat všichni naši zákazníci kdekoli na světě. Jsme nadšeni, že se můžeme podělit o tento pohled do naší budoucnosti, vlastně velmi blízké budoucnosti, neboť první vůz bude představen o 4 měsíce během oslav 125. výročí značky. Po tomto vozidle bude každý rok následovat jeden nový model.“

Video z představení nové rodiny konceptů je k dispozici na tomto odkazu.

Přečtěte si také:  Pininfarina a AC Future představily Electric Transformer House, vizi obytných vozů budoucnosti

Městské auto

Koncept městského automobilu je větší než současná Panda, jakási „Mega-Panda“. Jeho design byl inspirován také rodištěm značky, ikonickou budovou Lingotto v Turíně se slavnou testovací dráhou na její střeše. Při tvorbě nového designového jazyka se designéři inspirovali některými zvláštnostmi Lingotta, včetně konstrukční lehkosti, optimalizace prostoru a jasu. Mezitím se oválný tvar tratě „La Pista 500“ podepsal také na některých aspektech interiéru nového modelu: od přístrojové desky až po displej a sedadla.

Koncept FIAT City Car
Koncept City Car, foto: FIAT

Kromě toho je zvláštní důraz kladen na používání udržitelných materiálů včetně recyklovaných plastů a bambusových tkanin. Vysoká pozice řidiče a robustní konstrukce dělají z tohoto městského vozidla dokonalého spojence pro zákazníky po celém světě, zejména v přeplněných městských prostředích. Zároveň však nabízí prostornost a všestrannost pro rodinné víkendové výlety a dovolené.

Kempingový mikrovan FIAT

Představený koncept kempingového mikrovanu je dokonalým univerzálním vozidlem, neboť se vyznačuje novým stylem dolce vita a spojuje lidi navzájem as přírodou. Tento koncept vzdává hold „Fun-ctionality“ modelu Panda z 80. let a připomíná všestrannost vozu, který byl stvořen do města, s vlastnostmi SUV a duší věrného společníka.

FIAT, koncept kempingového mikrovanu
Koncept kempingového mikrovanu, foto: FIAT

Pick-Up

FIAT je lídrem na trhu v Jižní Americe a pick-up Strada je nejprodávanějším vozidlem na brazilském trhu. Proto je přesvědčen, že tento typ vozu může zopakovat svůj úspěch na celosvětové úrovni, dokonce iv Evropě. Nový koncept pick-upu vkládá zábavu do funkčnosti a reaguje na globální znovuobjevení volného času jako hodnoty pro lidi. Zábava a praktičnost se s tímto modelem rozšíří po celém světě. Tento vůz spojuje koncept pick-upu s funkčností lehkého užitkového vozidla a komfortem SUV ve velikosti, která je vhodná do městského prostředí po celém světě. Outdoorové aktivity jsou víc než jen koníčkem a tento pick-up je dokonale navržen tak, aby člověk ze svého životního stylu vytěžil maximum.

Přečtěte si také:  Volkswagen zveřejnil na skicích první pohled na koncept nové Californie
Koncept FIAT Pick-Up
Koncept Pick-Up, foto: FIAT

Fastback

Tento fastback je dědicem dvou největších hitů značky, Fiat Fastback v Brazílii a Fiat Tipo na Blízkém východě a v Africe. Jeho cílem je jít v jejich stopách a prosadit se na globální úrovni v Latinské Americe, na Blízkém východě a v Africe, a dokonce iv Evropě. Tento koncept je vyroben na stejné modulární platformě a vyznačuje se sportovním nádechem. Fastback je důkazem toho, že automobilka může zlepšit své udržitelné závazky, aniž by se vzdal výkonu: dynamika siluety a její aerodynamické vlastnosti nabízejí nižší spotřebu a dodatečnou modernost a mládí v porovnání s mnoha SUV.

Koncept FIAT Fastback
Koncept Fastback, foto: FIAT

SUV

Prostorné rodinné SUV je jakási „Giga-Panda“. V souladu s úlohou značky FIAT jako průkopníka dostupné, inovativní a udržitelné mobility je tento vůz dalším potvrzením zvláštního důrazu, který značka klade na potřeby rodinné dopravy. Koncept SUV, který přináší prostornost a robustnost, splňuje nejvyšší požadavky zákazníků z hlediska bezpečnosti, všestrannosti a designu.

Přečtěte si také:  FIAT Professional odhaluje novou sestavu Ducato, Doblò a Scudo 2024
Koncept FIAT SUV
Koncept SUV, foto: FIAT

Jednotná platforma konceptů FIAT

FIAT přijímá výzvu vyrábět udržitelnější a cenově dostupnější vozidla s přístupem „méně je více“, odstraňuje nadbytečné díly a snižuje množství znečišťujících materiálů, jako jsou chrom, slitiny, kůže a pěna v sedadlech. Kromě toho se opět zaměřuje na aerodynamické vlastnosti, jak je vidět na konceptu fastback, a na „modularitu“, která je vlastní italské vynalézavosti značky. Ta je upřednostňována příčnou platformou a sdílením až 80 % společných dílů v závislosti na modelech.

Koncept FIAT Pick-Up
Koncept Pick-Up, foto: FIAT

Nová vozidla budou mít stejnou filozofii „Funkčnost by nikdy neměla existovat bez zábavy“ a stejnou technologii, jednotnou globální platformu, na které se budou moci vyrábět nové modely na základě lokální relevance. Ať už nové modely vzniknou kdekoli, mohou se vyrábět v kterékoli části světa a dostat se k zákazníkům kdekoli. Jedinečná multienergetická platforma také umožní, aby další modely byly vybaveny všemi typy pohonu (elektrickým, hybridním a ICE). Kromě toho se nová rodina bude vyznačovat efektivním využitím prostoru spolu s udržitelnými materiály.

Zdroj: TZ FIAT

Líbil se Vám článek?

Dejto to najevo a kupte naši redakci kávu.
Podpořte ji peněžitým darem bankovním převodem na účet
2400806950 / 2010
nebo naskenujte QR kód s údaji k platbě. Výši částky si určete sami. Děkujeme!